Premier League: Με ανατροπή έσωσε και μαθηματικά την χρονιά η Έβερτον (vids)
Twitter/CPFC

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον έκανε τρομερή ανατροπή και επικράτησε 3-2 της Κρίσταλ Πάλας κλειδώνοντας και μαθηματικά την παραμονή στην Premier League

Από την κόλαση του υποβιβασμού, στον "παράδεισο" της παραμονής βρέθηκε μέσα σε 31 λεπτά η Έβερτον, η οποία έκανε μία απίστευτη ανατροπή επί της Κρίσταλ Πάλας, επικρατώντας με 3-2 στο "Γκούντισον Παρκ" σε εξ αναβολής αγώνα για την 33ης αγωνιστική, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Μία νίκη που χάρισε και μαθηματικά πλέον την παραμονή στους "εφοπλιστές", οι οποίοι δεν θα χρειαστεί να περιμένουν την τελευταία αγωνιστική και την αποστολή τους στο "Emirates" για να δουν αν θα παραμείνουν στην Premier League.

Η Κρίσταλ Πάλας αν κι... αδιάφορη, έπαιξε ελεύθερα και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο 45λεπτο με τα γκολ των Ματετά και Τζόρνταν Αγιού. Το γρήγορο γκολ του Κιν στο 54' "σάλπισε" την αντεπίθεση της Έβερτον η οποία βρήκε άλλα δύο τέρματα απ' τους Ριτσάρλισον και Κάλβερτ-Λιούιν, φτάνοντας σε μία τεράστια ανατροπή παραμονής.

Η Μπέρνλι ήθελε ένα θετικό αποτέλεσμα στο "Βίλα Παρκ" κόντρα στην Άστον Βίλα στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της Premier League και πλέον κρατάει στα χέρια της την τύχη για την παραμονή. Κι αυτό διότι έπιασε την Λιντς στους 35 βαθμούς, αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία (λόγω καλύτερου goal average) και πλέον χρειάζεται μία νίκη στην έδρα της την Κυριακή (22/5) κόντρα στην αδιάφορη Νιούκαστλ, για να ανανεώσει την παραμονή της στα "σαλόνια" του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Η Μπέρνλι προηγήθηκε στο 45' με πέναλτι του Μπαρνς, με τους "χωριάτες" να ισοφαρίζουν στο 48' με τον Μπουεντιά, αλλά να μην βρίσκουν δεύτερο τέρμα. Η Μπέρνλι ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Λόουτον στο 90'.

Την ίδια ώρα η Τσέλσι και η Λέστερ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" σε ένα παιχνίδι χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον. Οι "αλεπούδες" προηγήθηκαν στο 6' με τον Μάντισον, ενώ η Τσέλσι ισοφάρισε στο 35΄ με τον Αλόνσο.

Παναθηναϊκός AKTOR: Πέντε χρόνια από τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου – Η συγκινητική ανάρτηση
«Μάξι, παικτάρα, τριφυλλάρα – Στο Top-3 ο Φορτούνης»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ
NBA: «Ισοπεδωτικοί» οι Λέικερς, ο Μπράνσον «εκτέλεσε» τους Ουόριορς | Αποτελέσματα και βαθμολογίες