La Liga: Τρομακτική Βιγιαρεάλ στο «Βαγιέκας»

La Liga: «Ζωντανή» για ευρωπαϊκή έξοδο έμεινε η Βιγιαρεάλ με εντυπωσιακό πέρασμα απ’ την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, επικρατώντας με το ευρύ 5-1!

Βαθμολογικό ενδιαφέρον για τη Ράγιο Βαγιεκάνο δεν υπήρχε. Η Βιγιαρεάλ ήθελε να μείνει «ζωντανή» στο κυνήγι της ευρωπαϊκής εξόδου και για να το πετύχει αυτό, χρειαζόταν μόνο νίκη. Όχι απλά την πήρε, αλλά το έκανε και με άκρως εμφατικό τρόπο.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι «σκόρπισε» την Ράγιο με το τελικό 5-1 να καθρεφτίζει το τι έγινε στο ματς. Το «κίτρινο υποβρύχιο» έμοιαζε ασταμάτητο.

Ο Πεντράθα στο 3’ έκανε το 0-1, αλλά η Ράγιο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 21’ με τον Γκουαρντιόλα. Κάτι που μάλλον τσάτισε τους φιλοξενούμενους που γρήγορα-γρήγορα επανήλθαν στο προβάδισμα.

Ο Φόιτ στο 27’ έκανε το 1-2, για να έρθει το 1-3 απ’ τον Αλκάθερ στο 38’. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 1-4 και «δράστη» τον Πάου Τόρες στις καθυστερήσεις. Το τελικό 1-5 διαμόρφωσε ο Πεντράθα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στο 88’.

Η Βιγιαρεάλ σταθερά μένει στο «κυνήγι» της Ευρώπης, φτάνοντας τους 56 βαθμούς και είναι στο -3 απ’ την 5η θέση όπου βρίσκεται η Σοσιεδάδ, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος. Η Ράγιο που δεν έχει κίνητρο βαθμολογικό, είναι στους 42.

NBA: Ισόβιος αποκλεισμός στον Πόρτερ για παράνομο στοιχηματισμό!
Champions League: Η Ρεάλ Μαδρίτης "έκλεψε" την πρόκριση στην Αγγλία!
Θλίψη στον ελληνικό στίβο: Πέθανε ο Κώστας Ηλίας
Champions League: Στα ημιτελικά η Μπάγερν Μονάχου