La Liga: «Άλμα» παραμονής η Κάντιθ, «χαιρετάει» την κατηγορία η Αλαβές

La Liga: Εντυπωσιακή Κάντιθ νίκησε 3-0 την Έλτσε και πήρε βαθιά ανάσα παραμονής – Η αδιάφορη Θέλτα έριξε τεσσάρα στην Αλαβές που είναι με το 1,5 πόδι στην πιο κάτω κατηγορία.

Η Κάντιθ «καιγόταν» για νίκη κόντρα στην Έλτσε. Για την 35η αγωνιστική η ομάδα της Ανδαλουσίας ήθελε πάση θυσία τους βαθμούς, για να ξεφύγει απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού. Και το πέτυχε με 3-0.

Τα πράγματα έγιναν εύκολα για τους γηπεδούχους, όταν ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Εζέκιελ Πόνσε, αποβλήθηκε στο 66ο λεπτό. Εκείνη την ώρα δεν υπήρχε σκορ.

Ο Νεγρέδο στο 80’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει τρία λεπτά μετά ο Σομπρίνο να «καθαρίσει» τη νίκη των γηπεδούχων. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Λοθάνο.

Η Κάντιθ ανέβηκε στους 35 βαθμούς και είναι πλέον στο +3 απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Η Έλτσε έμεινε στους 39 βαθμούς.

ΘΕΛΤΑ-ΑΛΑΒΕΣ 4-0

Αν και απόλυτα αδιάφορη η Θέλτα, δε χαρίστηκε στην Αλαβές που έπαιζε ουσιαστικά την τελευταία της ελπίδα για τις όποιες πιθανότητες παραμονής είχε. Η ομάδα της Γαλικίας επιβλήθηκε 4-0.

Γκαλιάρδο στο 6’, Ιάγκο Άσπας στο 34’, αυτογκόλ του Ναβάρο στο 57’ και εκ νέου Ιάγκο Άσπας στο 66’, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Η Αλαβές ολοκλήρωσε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ναβάρο.

Η Θέλτα έφτασε τους 43 βαθμούς και είναι 11η, ενώ η Αλαβές έμεινε ουραγός με 28 και στο -6 απ’ τη σωτηρία με τρεις αγώνες να απομένουν.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)