La Liga: Έγινε το «Καμπ Νου» περάστε κόσμε, ιστορική ήττα για Μπαρτσελόνα (Photos)

La Liga: Τρίτη διαδοχική ήττα στην έδρα της γνωρίζει η Μπαρτσελόνα, κάτι που συμβαίνει πρώτη φορά στην ιστορία της – Η Ράγιο Βαγιεκάνο επικράτησε 1-0 στην έδρα των Καταλανών – Ένα βαθμό σε πέντε ματς θέλει η Ρεάλ για τίτλο!

Η εξ αναβολής αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Primera Division, έφερε ένα ακόμη «χαστούκι» για την Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» γνώρισαν τρίτη διαδοχική εντός έδρας ήττα. Μετά το ματς την Άιντραχτ για το Europa League και την Κάντιθ για το Πρωτάθλημα, ήρθε η σειρά της Ράγιο Βαγιεκάνο.

Επίδοση που θα μείνει χαραγμένη στις μνήμες όλων, καθώς αποτελεί την χειρότερη στην ιστορία της! Η Μπαρτσελόνα ποτέ ξανά στο παρελθόν δεν γνώρισε τρεις διαδοχικές εντός έδρας ήττες.

Οι φιλοξενούμενοι «άλωσαν» την έδρα των «μπλαουγκράνα» επικρατώντας 1-0 και πλέον δίνουν τη δυνατότητα στη Ρεάλ Μαδρίτης να κατακτήσει και μαθηματικά το Πρωτάθλημα την 34η αγωνιστική της La Liga. Οι «μερένχες» θέλουν απλά ένα βαθμό το Σάββατο 30/4 στο εντός έδρας ματς με την Εσπανιόλ.

Η ομάδα του Ιραόλα ξάφνιασε το «Καμπ Νου». Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αλβάρο Γκαρσία έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Οι προσπάθειες των οποίων δεν έφεραν αποτέλεσμα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Αυτό ήταν και το μοναδικό σουτ που έκανε η φιλοξενούμενη ομάδα στο πρώτο 45λεπτο, μια και η Ράγιο δεν κατέγραψε άλλη τελική σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Το δεύτερο μέρος, όπως ήταν λογικό, είχε απόλυτη κυρίαρχο την Μπαρτσελόνα. Όμως το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Οι ευκαιρίες χάθηκαν, το άγχος «λύγισε» τους παίκτες του Τσάβι. Οι φιλοξενούμενοι απ’ την άλλη, είχαν δοκάρι στο 9ο των καθυστερήσεων (απ' τα 15 συνολικά)!

Επίσης, υπήρξε κι ένα περιστατικό που συζητήθηκε, καθώς ο Ντε Γιονγκ όταν έγινε αλλαγή (60’) έδειξε να δυσανασχετεί.

Το αποτέλεσμα αυτό έρχεται να προβληματίσει τους Καταλανούς, καθώς τους κρατά στους 63 βαθμούς, όσους έχει και η Σεβίλλη. Έχασαν δηλαδή την ευκαιρία να πάρουν κεφάλι για τη 2η θέση. Η Ράγιο ανέβηκε στους 40 και ουσιαστικά έχει ήσυχο το κεφάλι της, όντας στο +10 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.