Ligue 1: Συνεχίζει σε τροχιά «αστεριών» η Νις

Ligue 1: Νίκη της Νις κόντρα στη Λοριάν με 2-1 και η ομάδα της Νίκαιας παραμένει σε τροχιά Champions League στη Γαλλία.

Ο μεγάλος στόχος της Νις είναι το Champions League, απ’ τη στιγμή που η 2η θέση μοιάζει να έχει απομακρυνθεί. Για την 32η αγωνιστική, η ομάδα της Νίκαιας φιλοξένησε τη Λοριάν και κατόρθωσε να επικρατήσει 2-1. Δυσκολότερα απ’ όσο θα περίμενε μεν, αλλά πήρε τους τρεις βαθμούς δε.

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να έρθει το 54ο λεπτό για να ανοίξουν το σκορ. Κερδίζοντας πέναλτι, ο Ντελόρτ ήταν αυτός που το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-0.

Στο 61’ ο Λοριεντέ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, γεμίζοντας άγχος τη Νις. Η οποία χρειάστηκε να φτάσουμε στο 88ο λεπτό του ματς, για να πάρει τελικά τη νίκη που τόσο ήθελε. Ο Ντελόρτ και πάλι ήταν αυτός που σκόραρε λυτρώνοντας την ομάδα της Γαλλικής Ριβιέρας.

Η Νις με τη νίκη αυτή έφτασε τους 54 βαθμούς και ανέβηκε 4η, περιμένοντας πλέον τα αποτελέσματα Μονακό και Στρασμπούρ για να δει αν θα μείνει εκεί. Η Λοριάν έμεινε στους 31 και είναι στο +3 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67
Μακάμπι: Εξαιρετικά αμφίβολος για το Game 3 o Μπόλντγουιν -Στην Κροατία για θεραπείες