Bundesliga: Δυνατά στο «κόλπο» για το Champions League η Φράιμπουργκ

Πριν από τρεις ημέρες η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε, στο ίδιο γήπεδο, να σταματήσει κι εν πολλοίς να απειλήσει με ήττα την Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο του Europa League.

Απόψε όμως δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά στην «Deutsche Bank Park» απέναντι στη Φράιμπουργκ, που έφυγε νικήτρια με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι, με κίνητρο την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου, έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη νίκη στο πλαίσιο της 29ης ημέρας και ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση με τη Λειψία, που παίζει απόψε με τη Χοφενχάιμ στο παιχνίδι με το οποίο κλείνει η αυλαία της αγωνιστικής.

Το σκορ άνοιξε ο Γκρίφο στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Κόστιτς νωρίς στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, για να χαρίσει το τρίποντο στη Φράιμπουργκ ο Πέτερσεν. Στο 86΄ ακυρώθηκε γκολ της Άιντραχτ που πέτυχε ο Κάμαντα, με τη χρήση VAR.