La Liga: Νίκη για τη Βαλένθια στο ματς των αδιάφορων

La Liga: Έλτσε και Βαλένθια δεν έχουν ιδιαίτερο άγχος στο Ισπανικό Πρωτάθλημα, με τις «νυχτερίδες» να επικρατούν εκτός έδρας με 1-0.

Η Έλτσε έχει απόσταση ασφαλείας απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Η Βαλένθια είναι μακριά απ’ τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Έτσι το μεταξύ τους ματς στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο», βαθμολογικά ήταν αδιάφορο ουσιαστικά. Με τις «νυχτερίδες» να επικρατούν τελικά στην αναμέτρηση της 29ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν νωρίς με τον Γκιγιαμόν, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR. Έτσι το 0-0 οδήγησε το ματς στο ημίχρονο. Στο 50’ ο Γκέντες ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τις «νυχτερίδες», διαμορφώνοντας το 0-1.

Σκορ που δεν άλλαξε μέχρι τέλους. Ο Μαμαρντασβίλι σκόραρε στο 66’, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR. Ο Μόιτσα αποβλήθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων κι άφησε τους γηπεδούχους με 10.

Η νίκη της Βαλένθια τη στέλνει στους 40 βαθμούς και την 9η θέση, ενώ η Έλτσε είναι 14η μένοντας στους 32.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ