Serie A: Εκπληκτικός Οσιμέν έστειλε τη Νάπολι στην κορυφή (Videos+Photos)

Serie A: Η Νάπολι βρέθηκε να χάνει αλλά ο ασταμάτητος Βίκτορ Οσιμέν έκανε το θαύμα του με δύο προσωπικά γκολ (2-1) στέλνοντας τους «παρτενοπέι» στην κορυφή.

Το εντός έδρας ματς της Νάπολι με την Ουντινέζε, αποδείχθηκε δυσκολότερο απ’ όσο θα περίμεναν οι γηπεδούχοι. Ευτυχώς γι’ αυτούς που είχαν το «κλειδί» που ονομάζεται Βίκτορ Οσιμέν κι έδωσε ξανά τη λύση. Έτσι οι «παρτενοπέι» ισοβαθμούν με τη Μίλαν στην κορυφή πλέον!

Το 2-1 ήρθε δύσκολα για τους γηπεδούχους, που αγωνίστηκαν με πορτοκαλί συλλεκτική φανέλα που είχε το πρόσωπο του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα σε περίοπτη θέση.

Η Ουντινέζε ήταν αυτή που μπήκε μπροστά στο σκορ στο 22ο λεπτό. Ο Ντεουλοφέου έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με το 0-1 να διατηρείται μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο, είχε απόλυτο πρωταγωνιστή τον Οσιμέν. Ο Νιγηριανός στράικερ μετά από φάουλ έπιασε κεφαλιά-«δυναμίτη» για το 1-1 στο 52ο λεπτό.

Η ανατροπή ήρθε στο 63’ και πάλι με «δράστη» τον Αφρικανό στράικερ. Από προσπάθεια και γύρισμα του Πολιτάνο, έκανε από κοντά το 2-1 το οποίο κι έδωσε τελικά τη νίκη στη Νάπολι.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, καθώς στο 82’ αποβλήθηκε ο Πάμπλο Μαρί με απ’ ευθείας κόκκινη για επικίνδυνη προβολή σηκώνοντας το πόδι του ψηλά, πάνω στον Ζιελίνσκι.

Μετά την αναμέτρηση αυτή για την 30η αγωνιστική, η Νάπολι έφτασε τους 63 βαθμούς «πιάνοντας» στην πρώτη θέση τη Μίλαν (έχει ματς λιγότερο). Ακολουθεί η Ίντερ με 59 σε 28 παιχνίδια. Η Ουντινέζε έμεινε στους 30 και είναι 14η.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1