Live Chat Βαλένθια - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (τελικό)

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της μάχης ανάμεσα στη Βαλένθια και την Μπιλμπάο για το Copa Del Rey

Τη δική τους μάχη προκειμένου να πάρουν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Copa Del Rey δίνουν απόψε Βαλένθια και Αθλέτικ Μπιλμπάο. Μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα (δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ) οι δυο ομάδες έχουν ανοικτους λογαριασμούς. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί παράταση κι (αν χρειαστεί) η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον νικητή του Μπέτις - Ράγιο Βαγιεκάνο.

Η Βαλένθια το Σάββατο πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μέσα στο 2022 επικρατώντας δύσκολα εκτός έδρας με 0-1 της Μαγιόρκα. Στο 4ο μόλις λεπτό το γκολ της νίκης, καλύτεροι στη συνέχεια αλλά δίχως πολλές φάσεις οι γηπεδούχοι.

Η Μπιλμπάο με το μυαλό περισσότερο στο σημερινό ματς ηττήθηκε δίκαια την Κυριακή με 4-0 εκτός από την Μπαρτσελόνα και παρέμεινε στην 8η θέση. Στο 37′ το 1-0, στο 73′ το 2-0 και στις καθυστερήσεις τα επόμενα 2 τέρματα. Ακολουθεί το εντός με τη Λεβάντε. Στο κύπελλο έχει εξαιρετική παράδοση, αν προκριθεί θα είναι ο 3ο σερί τελικός στη συγκεκριμένη διοργάνωση.