Serie A: Ο Βλάχοβιτς οδηγεί εκ του ασφαλούς τη Γιουβέντους (Videos+Photos)

Serie A: Με δύο γκολ του πρώτου σκόρερ του Πρωταθλήματος, η Γιουβέντους πέρασε νικηφόρα απ’ την έδρα της Έμπολι με 3-2.

Η απόκτηση του Ντούσαν Βλάχοβιτς αρχίζει να κάνει απόσβεση με το «καλησπέρα» για τη Γιουβέντους. Ο νεαρός Σέρβος στράικερ ήταν ο κορυφαίος και σκόρερ δύο τερμάτων των «μπιανκονέρι», στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Έμπολι.

Η «γηραιά κυρία» για την 27η αγωνιστική φιλοξενήθηκε απ’ την ομάδα που την είχε νικήσει μέσα στο Τορίνο στον πρώτο γύρο. Η διαφορά τώρα ήταν πως είχε τον φορ που κάνει τη διαφορά.

Η ομάδα του Αλέγκρι άνοιξε το σκορ στο 32’. Ο Ραμπιό έκανε τη σέντρα και ο Κεν με ωραία κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στη Γιουβέντους.

Η Έμπολι δεν άργησε να φέρει το ματς στην ισορροπία. Στο 39ο λεπτό μετά από κόρνερ η μπάλα έμεινε στα πόδια του Ζουρκόφσκι που από κοντά έκανε το 1-1. Τεράστιο το λάθος της άμυνας της Γιουβέντους που δεν μπόρεσε να διώξει.

Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι πήγαν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Βλάχοβιτς πήρε την πάσα του Κουαρδάδο και με εξαιρετική προσποίηση κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα «αδειάζοντας» την αντίπαλη άμυνα.

Το τρίτο γκολ των «μπιανκονέρι» και δεύτερο του Βλάχοβιτς, ήρθε στο 66’. Ο Μοράτα στην κόντρα έβγαλε ωραία στον Σέρβο, που άνετα μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-3, σημειώνοντας το 20ο του τέρμα στο φετινό Πρωτάθλημα!

Η Έμπολι έδωσε σασπένς στην τελική ευθεία του ματς, καθώς ο Λα Μάντια μείωσε σε 2-3 στο 76’. Όμως μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Γιουβέντους πήρε τους τρεις βαθμούς.

Με αυτούς έφτασε τους 50 και μάζεψε ξανά τη διαφορά απ’ την κορυφή στους 7, ενώ είναι στο -5 και -4 από Ίντερ και Νάπολι αντίστοιχα. Επίσης, είναι στο +6 απ’ την πέμπτη Αταλάντα που έχει δύο ματς λιγότερα. Η Έμπολι έμεινε στους 31 βαθμούς και είναι 13η.