La Liga: Μπιλμπάο η βασίλισσα των Βάσκων! (Photos)

La Liga: Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε το ντέρμπι των Βάσκων, «σκόρπισε» 4-0 τη Σοσιεδάδ, ενώ είχε και χαμένο πέναλτι!

Το ντέρμπι των Βάσκων ήταν αυτό που έκλεψε την παράταση στην 25η αγωνιστική της Primera Division. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο φιλοξένησε τη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Παρότι η ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν είναι πιο ψηλά στη βαθμολογία, έγινε «παιχνιδάκι» στα χέρια των «λιονταριών»! Το τελικό 4-0 τα λέει όλα.

Το πείσμα των γηπεδούχων, το πάθος τους, είναι τα στοιχεία που ανέκαθεν τους διακρίνουν. Στο ντέρμπι αυτό ήταν ακριβώς αυτά που έβγαλαν στο χορτάρι. Δείχνοντας πως είναι σε εξαιρετική ποδοσφαιρική κατάσταση. Μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στη Σοσιεδάδ.

Η μεγάλη ευκαιρία για γκολ, ήρθε στο 32’ για τους γηπεδούχους που κέρδισαν πέναλτι. Αλλά ο Μουνιαϊν δεν τα κατάφερε απ’ την άσπρη βούλα. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στο ημίχρονο χωρίς τέρματα.

Το 0-0 παρέμενε μέχρι λίγο πριν το τελευταίο εικοσάλεπτο. Για την ακρίβεια το 68ο λεπτό. Τότε, ο Ντάνι Βιβιάν έβαλε «φωτιά» στο «Σαν Μαμές» κάνοντας το 1-0. Εκεί άρχισε ο εφιάλτης της Σοσιεδάδ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Οϊχάν Σάνκρετ έκανε το 2-0 και κάπου εκεί παραδόθηκαν οι φιλοξενούμενοι στις ορέξεις της Μπιλμπάο. Η οποία συνέχισε με το γκάζι πατημένο!

Ο Ινιάκι Ουίλιαμς στο 80’ έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους, για να έρθει ο Μουνιαϊν στο 89’ να εξιλεωθεί για το χαμένο πέναλτι ανεβάζοντας το σκορ στο 4-0. Που ήταν και το τελικό.

Έτσι, η Σοσιεδάδ έμεινε στους 38 βαθμούς και είναι 7η, ενώ η Μπιλμπάο την πλησίασε στον 1 φτάνοντας τους 37 (με ματς περισσότερο)!

Σε αναμετρήσεις της 25ης αγωνιστικής της LaLiga, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ελτσε-Ράγιο Βαγεκάνο 2-1

Γρανάδα-Βιγιαρεάλ 1-4

Οσασούνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3

Κάντιθ-Χετάφε 1-1

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλαβές 3-0

Εσπανιόλ-Σεβίλλη 1-1

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 1-4

Μπέτις-Μαγιόρκα 2-1