Serie A: Πέταξε την ευκαιρία η Λάτσιο (Video)

Serie A: Η Λάτσιο με νίκη προσπερνούσε την Αταλάντα, αλλά δεν τα κατάφερε στην έδρα της Ουντινέζε μένοντας στο 1-1.

Η Ρόμα δε νίκησε, η Αταλάντα έχασε απ’ τη Φιορεντίνα. Η ευκαιρία για τη Λάτσιο ήταν μεγάλη, προκειμένου να προσπεράσει και τις τρεις αυτές ομάδες, ανεβαίνοντας μόνη 5η και πολύ κοντά στη Γιουβέντους. Όμως η ομάδα του Σάρι έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Ουντινέζε.

Αήττητη για πέμπτο σερί ματς Πρωταθλήματος έμεινε η Λάτσιο. Αλλά δεν την χάρηκε ιδιαίτερα την 26η αγωνιστική. Οι Ρωμαίοι είχαν την ευκαιρία να ανέβουν πέμπτοι και πολύ κοντά στη Γιουβέντους. Αρκεί να νικούσαν την Ουντινέζε εκτός έδρας. Δεν το μπόρεσαν και το ματς έληξε 1-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Ντεουλοφέου άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ούντινε. Η Λάτσιο αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 45ο λεπτό, λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Φελίπε Άντερσον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι κι έτσι το ματς ολοκληρώθηκε ισόπαλο. Η Λάτσιο έφτασε τους 43 βαθμούς και είναι έναν πίσω απ’ την Αταλάντα που έχει ματς λιγότερο. Η Ουντινέζε πήγε στους 25 και απέχει μόλις 4 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά με δύο ματς λιγότερα.

Σε αναμετρήσεις για την 26η αγωνιστική της Serie A, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Γιουβέντους-Τορίνο 1-1

Σαμπντόρια-Έμπολι 2-0

Ρόμα-Βερόνα 2-2

Σαλερνιτάνα-Μίλαν 2-2

Φιορεντίνα-Αταλάντα 1-0

Βενέτσια-Τζένοα 1-1

Ίντερ-Σασουόλο 0-2

Ουντινέζε-Λάτσιο 1-1