La Liga: Ανατροπή με Πόνσε για την Έλτσε! (Photos)

La Liga: Η Ράγιο Βαγιεκάνο προηγήθηκε αλλά η Έλτσε στην τελική ευθεία του ματς και με σκόρερ τον Πόνσε πήρε σπουδαία νίκη (2-1).

Στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» άνοιξε η αυλαία της 25ης αγωνιστικής στην Primera Division. Η Έλτσε φιλοξένησε την Ράγιο Βαγιεκάνο που διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος όπως αποδεικνύουν και τα αποτελέσματά της. Κάτι που πιστοποιήθηκε και στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που επικράτησαν 2-1, κάνοντας ανατροπή στο σκορ. Το «χρυσό» γκολ το σημείωσε ο γνώριμος των Ελλήνων φιλάθλων λόγω του περάσματός του απ’ την ΑΕΚ, Εζέκιελ Πόνσε. Όλα αυτά ενώ είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς.

Η Ράγιο ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Ο Φλορεντίνο Γκαρσία στο 52’ έκανε το 0-1. Το ματς κυλούσε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, αλλά η Έλτσε δεν πανικοβλήθηκε.

Με το που συμπληρώθηκαν 75 λεπτά αγώνα, ο Καρίγιο ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσα. Το 1-1 δεν κράτησε πολύ. Ο Πόνσε που είχε περάσει στο ματς πριν ένα τέταρτο, έκανε την ανατροπή πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την Έλτσε στο 84’.

Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαία νίκη. Φτάνοντας τους 29 βαθμούς και μειώνοντας την απόσταση απ’ τη Ράγιο Βαγιεκάνο που έμεινε στους 31.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην ισπανική LaLiga:

Ελτσε-Ράγιο Βαγεκάνο 2-1