Serie A: «Όρθια» η Τορίνο υποχρέωσε σε ισοπαλία τη Γιουβέντους! (Video+Photos)

Serie A: Με μοναδικό κίνητρο το γόητρο, η Τορίνο έφυγε με βαθμό απ’ την έδρα της Γιουβέντους (1-1) η οποία μένει χωρίς νίκη για δεύτερο σερί ματς.

Τα ντέρμπι του Τορίνο, πάντα έχουν ξεχωριστή σημασία. Κάτι που αποδείχθηκε στο συγκεκριμένο ματς για την 26η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Η Γιουβέντους φάνταζε το λογικό φαβορί κόντρα στην Τορίνο, αλλά το τελικό 1-1 ήρθε να υπενθυμίσει πως προγνωστικά σε τέτοια ματς δε χωρούν.

Το αποτέλεσμα αποτελεί πισωγύρισμα για τη Γιουβέντους, καθώς είχε έρθει ισόπαλη την προηγούμενη αγωνιστική στο Μπέργκαμο κόντρα στην Αταλάντα, ισοφαρίζοντας στο τέλος. Δύο ματς που θα της έδιναν άνεση τουλάχιστον για την τετράδα και τώρα φέρνουν τα πάνω-κάτω.

Το παιχνίδι άρχισε με την Γιουβέντους να παίρνει τα ηνία κόντρα στη «Γκρανάτα». Αποτέλεσμα ήταν να φτάσει στο γκολ με όχι τον πιο συνηθισμένο σκόρερ της. Στο 13ο λεπτό ο Ματάις Ντε Λιχτ με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους «μπιανκονέρι».

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι. Κι όσο αυτό το ρευστό 1-0 παρέμενε, η Τορίνο έπαιρνε θάρρος. Στοιχείο που επιβραβεύτηκε στο 62ο λεπτό. Ο Μπελότι ισοφάρισε το ματς δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στην τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Ο Αλέγκρι «ανακάτεψε την τράπουλα», προχώρησε σε αλλαγές που όμως δεν έφεραν το επιθυμητικό αποτέλεσμα. Οι ευκαιρίες χάθηκαν και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος. «Πληγώνοντας» τη Γιουβέντους που για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική δε νικά.

Η «γηραιά κυρία» έφτασε τους 47 βαθμούς μετά από 26 αγώνες και παραμένει φυσικά στην 4η θέση. Με την Αταλάντα να ακολουθεί στο -3 και με δύο παιχνίδια λιγότερα (αγωνίζεται μεσημέρι Κυριακής στην έδρα της Φιορεντίνα).

Η Τορίνο είναι 10η με 33 βαθμούς, αλλά απέδειξε για ακόμη μια φορά πως στα ντέρμπι δε μετρούν ούτε οι θέσεις ούτε η κατάσταση των ομάδων.