Κύπελλο Ισπανίας: Προβάδισμα τελικού η Βαλένθια! (Photos)

Κύπελλο Ισπανίας: Με το 1-1 έφυγε απ’ το Μπιλμπάο η Βαλένθια και έχοντας τη ρεβάνς στην έδρα της, απέκτησε πλεονέκτημα για την πρόκριση στον τελικό.

Η Μπιλμπάο έφτασε στα ημιτελικά του Copa Del Rey, ως «φονέας των γιγάντων» (απέκλεισε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης). Όμως τα βρίσκει σκούρα κόντρα στη Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» έφυγαν με ισοπαλία 1-1 απ’ τη χώρα των Βάσκων και πλέον έχουν προβάδισμα πρόκρισης.

Στο «Σαν Μαμές» ο κόσμος περίμενε μια νίκη-παρακαταθήκη για τη ρεβάνς του ζευγαριού. Και πανηγύρισε έξαλλα το γκολ του Ραούλ Γκαρσία στο 37ο λεπτό. Με το οποίο οι Βάσκοι πήγαν μπροστά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η Βαλένθια «απάντησε» στο 65ο λεπτό. Ο Ντούρο που διανύει περίοδο φόρμας, σκόραρε και πάλι για το 1-1. Σκορ που σαφώς βολεύει τις «νυχτερίδες». Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο «Μεστάγια».

Η ρεβάνς που θα έχει πλέον φαβορί για την πρόκριση στον τελικό την Βαλένθια, θα πραγματοποιηθεί στις 2 Μαρτίου. Θυμίζουμε πως στο άλλο ζευγάρι, η Μπέτις επικράτησε 2-1 στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο και στις 3/3 θα πραγματοποιηθεί η ρεβάνς στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ