La Liga: Η Θέλτα… προσγείωσε τη Ράγιο (Photos)

La Liga: Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και άνετη νίκη της Θέλτα με 2-0 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο που έμεινε στην πρόκριση του Κυπέλλου.

Στον ένα βαθμό μείωσε τη μεταξύ τους απόσταση η Θέλτα, νικώντας τη Ράγιο Βαγιεκάνο με 2-0. Η ομάδα της Γαλικίας έκανε αυτό που έπρεπε για την 23η αγωνιστική της Primera Division. Σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που όπως φάνηκε είχαν μείνει στην πρόκριση στα ημιτελικά του Copa Del Rey μετά από 40 χρόνια.

Πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Μπράις Μέντες. Πέτυχε και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης, κρίνοντας με αυτό τον τρόπο και το σκορ και τον νικητή.

Το 1-0 έγινε στο 12ο λεπτό για την ομάδα του Βίγκο. Η Ράγιο προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Η Θέλτα κράτησε και στο 80’ πέτυχε και το δεύτερο τέρμα της με τον Μέντες και πάλι.

Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 2-0, που στέλνει τη Θέλτα στους 30 βαθμούς μετά από 23 αγώνες, ενώ η Ράγιο Βαγιεκάνο έμεινε στους 31 αλλά με ένα ματς λιγότερο.

Πανό των οπαδών της Ντόρτμουντ για τον ελληνικό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας
Παναθηναϊκός AKTOR: Πρόκριση δια πυρός και σιδήρου στην "Πυλαία" και τώρα Final-4
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ρίτσαρντς και Ιμπόρα παρόντες στη Λεωφόρο
Σέλτικ: Φιέστα με πρωταγωνιστή τον Άγιο Βασίλη! (vids)