Serie A: Τεσσάρα η Νάπολι, νίκη για Σπέτσια, ισοπαλία στο Τορίνο (Videos+Photos)

Serie A: Εύκολο 4-1 της Νάπολι επί της ουραγού Σαλερνιτάνα με τον Ινσίνιε να φτάνει τα 115 γκολ, όσα είχε κι ο Μαραντόνα – Νίκη της Σπέτσια επί της Σαμπντόρια, βασικός ο Κυριακόπουλος στο 1-1 ανάμεσα σε Τορίνο και Σασουόλο.

Το έργο της Νάπολι ήταν εύκολο κόντρα στην ουραγό και σαφώς χειρότερη ομάδα της κατηγορίας, Σαλερνιτάνα. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 4-1 και ανέβηκαν στη 2η θέση, περιμένοντας τι θα κάνει η Μίλαν στο ντέρμπι με τη Γιουβέντους.

Το ματς αυτό ήταν ιστορικό για τον Λορέντζο Ινσίνιε. Ο αρχηγός της Νάπολι έφτασε τα 115 γκολ με την ομάδα της καρδιάς του, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, ο οποίος είχε σημειώσει τόσα τέρματα με το κλαμπ του Ιταλικού νότου.

Το 1-0 για τους γηπεδούχους ήρθε στο 17’. Ο Ζεσούς ανάμεσα σε πολλούς παίκτες έγινε κάτοχος, σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά το τέρμα ακυρώθηκε για χέρι, όμως μετά από εξέταση της φάσης μέτρησε κανονικά.

Η Σαλερνιτάνα «απάντησε» στο 33’, στην πρώτη της ουσιαστικά επίθεση. Ο Μπονατσόλι με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ελμάς μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε και υποδείχθηκε το πέναλτι. Έτσι, στο 45+4’ ο Μέρτενες με την εκτέλεση έκανε το 2-1.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους (47’) ήρθε το 3-1 με τον Ραχμάνι. Στο 51’ ο Βέσελι έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε! Ο Ινσίνιε δύο λεπτά μετά ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 4-1 φτάνοντας τα 115 γκολ.

Έτσι, η Νάπολι ανέβηκε στη 2η θέση έχοντας 49 βαθμούς και περιμένει το αποτέλεσμα της Μίλαν. Η Σαλερνιτάνα έμεινε στους 10 και την τελευταία θέση.

ΤΟΡΙΝΟ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ 1-1

Ισοπαλία στο Τορίνο, ανάμεσα στην «Γκρανάτα» και την Σασουόλο. Για τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Γιώργος Κυριακόπουλος, με την ομάδα του να φεύγει με το 1-1 απ’ την πόλη του Ιταλικού βορρά.

Ο Σανάμπρια στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τη Σασουόλο να ισοφαρίζει στο 88’ με τον Ρασπαντόρι, παίρνοντας το βαθμό στην έδρα της Τορίνο.

Η «Γκρανάτα» έφτασε τους 32 βαθμούς και είναι 10η, με τη Σασουόλο να έχει 29 και να βρίσκεται στη 12η θέση.

ΣΠΕΤΣΙΑ-ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ 1-0

Σημαντική νίκη πήρε η Σπέτσια επικρατώντας 1-0 της Σαμπντόρια. Έτσι, αφήνει την ομάδα της Γένοβας πέντε βαθμούς πίσω και παίρνει σημαντική διαφορά απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Βέρντε, ήταν ο σκόρερ των γηπεδούχων στο 69ο λεπτό. Η Σαμπντόρια ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Έκνταλ.

Η Σπέτσια έφτασε τους 25 βαθμούς, ενώ η Σαμπντόρια έμεινε στους 20 και είναι στο +3 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Basketball Champions League: "Έπεσε" μαχόμενο το Περιστέρι
Ολυμπιακοί Αγώνες: Παραδόθηκε η Ολυμπιακή Φλόγα στη Γαλλία
Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»