La Liga: Έσωσε το βαθμό, αλλά και πάλι γκέλαρε η Σεβίλλη (Photos)

La Liga: Βρέθηκε να χάνει 2-0, ισοφάρισε 2-2 αλλά και πάλι η Σεβίλλη έχασε πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της κόντρα στη Θέλτα, στην προσπάθειά της να μείνει κοντά στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Θεωρητικά το ματς με τη Θέλτα φάνταζε εύκολο για τη Σεβίλλη που φέτος κυνηγά τη Ρεάλ Μαδρίτης για την πρωτιά. Όμως τα πράγματα αποδείχθηκε διαφορετικά στο χορτάρι. Το τελικό 2-2 ήρθε με την ομάδα της Ανδαλουσίας να παίρνει το βαθμό, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0.

Η Θέλτα ήταν αυτή που… πάγωσε το «Σάντσεθ Πιθχουάν» και μάλιστα δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά. Στο 37’ ο Τσέρβι έκανε το 0-1, για να έρθεο στο 40’ ο Ιάγκο Άσπας να διαμορφώσει το 0-2. Έτσι η ομάδα της Γαλικίας πήγε στην ανάπαυλα με ξεκάθαρο υπέρ της προβάδισμα.

Η Σεβίλλη όπως ήταν λογικό, τα έπαιξε όλα για όλα στο δεύτερο μέρος. Προκειμένου να ξαναμπεί στο ματς. Και το έκανε… πληρώνοντας με το ίδιο νόμισα. Δύο γκολ σε τρία λεπτά.

Ο Πάπου Γκόμεζ μείωσε σε 1-2 στο 71ο λεπτό, για να έρθει στο 74’ ο Τόρες να ισοφαρίσει σε 2-2. Δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.

Παρ’ όλα αυτά, οι προσπάθειες της ομάδας απ’ την Ανδαλουσία δεν είχαν αποτέλεσμα. Έτσι η Σεβίλλη άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στο ματς με τη Θέλτα. Μείωσε τη διαφορά απ’ τη Ρεάλ Μαδρίτης στους 3, αλλά έχει πλέον ένα ματς περισσότερο.

Η Σεβίλλη είναι 2η με 46 βαθμούς, ενώ η Θέλτα είναι στους 27 και την 11η θέση.

EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν