Serie A: Ξεπέρασε το Super Cup, «πιάνει» τετράδα η Γιουβέντους (Videos)

Serie A: Νίκη 2-0 της Γιουβέντους επί της Ουντινέζε και «έπιασε» την Αταλάντα στην βαθμολογία.

Λίγες μέρες πριν έχασε το Super Cup της Ιταλίας, στην τελευταία φάση της παράτασης. Κόντρα στην Ουντινέζε για το Πρωτάθλημα, η Γιουβέντους έπρεπε να αποδείξει πως ξεπέρασε το σοκ. Και το έκανε επικρατώντας 2-0.

Η ομάδα του Αλέγκρι φιλοξένησε την αντίπαλο που της είχε πάρει ισοπαλία στο ματς του πρώτου γύρου, παρότι φαινόταν να έχει το ματς… στα χέρια της. Αυτή τη φορά δεν αστειεύτηκε και επικράτησε σχετικά εύκολα.

Οι «μπιανκονέρι» κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα της Ουντινέζε στο 19ο λεπτό. Μετά από ωραίο συνδυασμό, η μπάλα έφτασε στον Ντιμπάλα και ο Αργεντινός πλάσαρε εύκολα για την κλάση του ανοίγοντας το σκορ.

Το 2-0 ήρθε στο 79ο λεπτό για την «γηραιά κυρία» και ουσιαστικά… καθάρισε την υπόθεση νίκη. Ο ΜακΚένι βρήκε ξανά δίχτυα (το είχε κάνει και με την Ίντερ) κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Με τη νίκη της αυτή, η Γιουβέντους έχει πλέον 41 βαθμούς. Ανεβαίνοντας στην 4η θέση όπου και ισοβαθμεί με την Αταλάντα, αν και η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού έχει δύο ματς λιγότερα. Η Ουντινέζε έμεινε στους 20 και είναι 14η.