Premier League: Σε… τροχιά τετράδας η Γουέστ Χαμ! (Videos+Photos)

Premier League: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Γουέστ Χαμ που «καθάρισε» την Κρίσταλ Πάλας με 3-2, παρότι αγχώθηκε στις καθυστερήσεις…

To 2022 βρίσκει τη Γουέστ Χαμ, με την ίδια… φλόγα που είχε και την προηγούμενη χρονιά. Τα «σφυριά» δοκιμάστηκαν για το Αγγλικό Πρωτάθλημα στο πάντα δύσκολο και αφιλόξενο «Σέλχαστ Παρκ». Κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς απ’ το πρώτο μέρος και τελικά επικράτησαν 3-2.

Συνεχίζοντας με αυτό τον τρόπο την εξαιρετική πορεία, που τους φέρνει στην 5η θέση και σε πορεία τετράδας στο φετινό Πρωτάθλημα. Με έναν εκπληκτικό Λανζίνι, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες μπήκε με το… δεξί στη νέα χρονιά.

Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο 45λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό. Έγινε η σέντρα και ο Αντόνιο με ωραία κοντινή προβολή έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά μετά, ο Λανζίνι σημείωσε εκπληκτικό γκολ. Ωραίος συνδυασμός για τους παίκτες της Γουέστ Χαμ και ο Αργεντινός μέσος πήρε την μπάλα εντός περιοχής και με εξαιρετικό αριστερό τελείωμα έκανε το 0-2.

Το τρίτο γκολ για τα «σφυριά» ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Μιλιβόγεβιτς μπερδεύτηκε απ’ την πορεία της μπάλας και χρησιμοποίησε το χέρι του για να κοντρολάρει. Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι. Ο Λανζίνι ανέλαβε την εκτέλεση κι έκανε το 0-3.

Το δεύτερο μέρος κυλούσε με το άνετο προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Μέχρι που στο 83’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Εντουάρντ σε 1-3. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολίσε έκανε το 2-3, προσδίδοντας άγρια ομορφιά στον ελάχιστο χρόνο που απέμενε.

Τελικά δεν άλλαξε κάτι κι η Γουέστ Χαμ έφυγε νικήτρια απ’ την έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Φτάνοντας τους 34 βαθμούς σε 20 ματς, όντας στο -1 απ’ την Άρσεναλ στην 5η θέση. Η Πάλας απ’ την άλλη, είναι 11η με 23 βαθμούς.

Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος
Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι