Serie A: Έσωσε το βαθμό ο Ζλάταν! (Videos)

Serie A: Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιμπραϊμοβιτς ισοφάρισε το ματς με την Ουντινέζε (1-1) γλιτώνοντας την Μίλαν από ήττα.

Η 17η αγωνιστική του Καμπιονάτο, όλα δείχνουν πως θα σημάνει την οπισθοχώρηση της Μίλαν. Οι «ροσονέρι» μετά από δύο καλά αποτελέσματα, βρέθηκαν στην πρώτη θέση του Ιταλικού Πρωταθλήματος. Όμως, είναι πιθανό αυτό να κρατήσει για λίγο.

Η έδρα της Ουντινέζε αποδείχθηκε δύσκολο εμπόδιο για την ομάδα του Πιόλι. Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς ήταν αυτός που στις καθυστερήσεις έσωσε την ομάδα του από ήττα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Που όμως εξυπηρετεί την Ίντερ που θα υποδεχτεί την Κάλιαρι για να βρεθεί πρώτη φορά στην κορυφή και μάλιστα μόνη πρώτη αν νικήσει!

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 17ο λεπτό. Η Ουντινέζε έκλεψε την μπάλα, η άμυνα της Μίλαν ήταν ψηλά και αρκούσε μια μπαλιά στο χώρο για να βγει τετ α τετ ο Μπέτο. Αρχικά δεν τα κατάφερε αλλά στη συνέχεια της φάσης τελικά άνοιξε το σκορ.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Ουντινέζε θα επικρατήσει, ήρθε ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς στο 90+2’ να σώσει τα προσχήματα για τη Μίλαν. Όπως ξέρει καλύτερα απ' τον καθένα να σκοράρει, δηλαδή με... ακροβατικό μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Ισοφαρίζοντας σε 1-1 με αυτό το γυριστό, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ (η Ουντινέζε τελείωσε με 10 λόγω αποβολής του Σούτσες στο 5ο των καθυστερήσεων).

Έτσι, η Μίλαν είναι μόνη πρώτη με 39 βαθμούς μεν, αλλά ακολουθεί με ματς λιγότερο η Ίντερ στους 37 και η Νάπολι στους 36. Έτσι, οι «νερατζούρι» έχουν τη μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν μόνοι πρώτοι και η Νάπολι να «πιάσει» τη Μίλαν. Η Ουντινέζε πήγε στους 17 βαθμούς και είναι 15η.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Ο ελίτ Τσβάιερ διευθύνει τη ρεβάνς των ημιτελικών
Premier League: Απορρίφθηκε η έφεση της Νότιγχαμ Φόρεστ, παραμένει η αφαίρεση βαθμών - Η βαθμολογία
Επίθεση με καυστικό οξύ: Στην εντατική 26χρονος διεθνής ποδοσφαιριστής (vid)
Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του καθοριστικού Game 5