La Liga: Νίκη στο «Μπαλαϊδος» για Βαλένθια! (Photos)

La Liga: Με «διπλό» έφυγε απ’ το Βίγκο η Βαλένθια που επικράτησε 2-1 της Θέλτα.

Σημαντική εκτός έδρας επικράτηση για την Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» πήγαν στη Γαλικία για να αντιμετωπίσουν τη Θέλτα. Η ομάδα του Βίγκο αν και προηγήθηκε, τελικά είδε τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς, επικρατώντας με 2-1.

Στο «Μπαλαϊδος» η Θέλτα ήταν αυτή που μπήκε μπροστά στο σκορ λοιπόν. Ο Ιάγκο Άσπας στο 11ο λεπτό έκανε το 1-0. Προβάδισμα που δεν κράτησε για πολύ πάντως.

Στο 19’ ο Ντούρο που είναι σε εξαιρετική κατάσταση και σκοράρει με μεγάλη συχνότητα, βρήκε δίχτυα για το 1-1. Η Βαλένθια πριν το 20λεπτο έφερε το ματς ξανά στα ίσια. Με το σκορ αυτό να οδηγεί τις δύο ομάδες στο ημίχρονο.

Δεν πέρασε ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος, μέχρι να πάρει πρώτη φορά προβάδισμα η Βαλένθια. Ο Γκόμεζ στο 53’ έκανε το 1-2, γκολ που τελικά έδωσε και τη νίκη στις «νυχτερίδες».

Πλέον, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 8η θέση έχοντας 22 βαθμούς, όντας στο -1 απ’ την Μπαρτσελόνα και ξεπερνώντας την Οσασούνα. Η Θέλτα έμεινε στους 16 βαθμούς και ισοβαθμεί με τη Βιγιαρεάλ στη 13η θέση.

Σε αναμετρήσεις για την 16η αγωνιστική της LaLiga, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης