Κύπελλο Γερμανίας: Απίστευτο! Η Γκλάντμπαχ έριξε πεντάρα στην Μπάγερν και την απέκλεισε (vid+pics)

Κύπελλο Γερμανίας: Η Γκλάντμπαχ ισοπέδωσε την Μπάγερν με 5-0 και την απέκλεισε από τον β' γύρο. Αποκλεισμός σοκ για Λεβερκούζεν. Πέρασε η Μπόχουμ των Σταφυλίδη, Λαμπρόπουλου, εκτός η Στουγκάρδη του Μαυροπάνου.

Η Γκλάντμπαχ έπιασε διαστημική απόδοση και ισοπέδωσε την παρέα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Οι Βαυαροί παρατάχθηκαν με τον σπουδαίο Πολωνό φορ και όλα τα αστέρια τους, αλλά η Γκλάντμπαχ ήταν τρομερή, συνέτριψε τους πρωταθλητές με 5-0, στο πλαίσιο του δεύτερου γύρου του Κυπέλλου Γερμανίας και συνεχίζει στην επόμενη φάση.

Στο 2’ ο Κονέ το 1-0 και ο Μπενσεμπαϊνί με γκολ στο 15’ κι ένα ακόμα με πέναλτι στο 21’ έκανε το 3-0!

Καταιγίδα και στο δεύτερο μέρος η Γκλάντμπαχ. Με δύο γκολ του Εμπολό στο 51’ και το 58’ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο απίστευτο 5-0!

Η Λεβερκούζεν υπέστη αποκλεισμό σοκ, αφού ηττήθηκε 2-1 εντός έδρας από την Καρλσρούη. Ο Κουέτο έκανε το 0-1 στο 5’, ισοφάρισε ο Φρίμπονγκ στο 54’, αλλά ο Τσόι σημείωσε το 1-2 στο 63’ κι έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Η Μπόχουμ με τον Σταφυλίδη βασικό και τον Λαμπρόπουλο να περνάει στο ματς στο 99’ απέκλεισε εντός έδρας την Άουγκσμπουργκ με 5-4 στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια έληξε 2-2 και δεν μπήκε γκολ στην παράταση. Στο 12’ ο Πάντονιτς σημείωσε το 1-0 και στο 53’ ο ίδιος το 2-0, αλλά η Άουγκσμπουργκ απάντησε με τον Όξφορντ στο 55’ και τον Βάργκας στο 58’.

Ο Μαυροπάνος, αντίθετα, είπε αντίο στο Κύπελλο, αφού η Στουγκάρδη ηττήθηκε 2-0 εντός έδρας από την Κολωνία με δύο γκολ του Μοντέστε στο 72' και το 77'.

Η Ουνιόν Βερολίνου με 3-1 στην παράταση (1-1 το 90λεπτο) απέκλεισε εκτός έδρας τη Μανχάιμ, ενώ η Σεντ Πάουλι νίκησε 3-2 εκτός της Δυναμό Δρέσδης (2-2 το 90λεπτο) κι επίσης προκρίθηκε.

Το Ανόβερο, παράλληλα, με ένα γκολ του Κερκ στο 30' και δύο του Μπάιερ στο 92' αι το 95' νίκησε 3-0 εντός έδρας την Φορτούνα Ντίσελντορφ και πέρασε στην επόμενη φάση.