La Liga: Πεντάρα και κορυφή για Σεβίλλη! (Photos)

La Liga: Ματς… χαρά του ποδοσφαίρου στο Σεβίλλη-Λεβάντε με την ομάδα της Ανδαλουσίας να επικρατεί 5-3!

Ένα ευχάριστο απόγευμα πέρασαν όσοι βρέθηκαν στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», πανηγυρίζοντας κιόλας τη νίκη και την κορυφή για τη Σεβίλλη! Η ομάδα της Ανδαλουσίας φιλοξένησε για τη 10η αγωνιστική της Primera Division την Λεβάντε. Με το τελικό 5-3 να «χορταίνει» τους ποδοσφαιρόφιλους.

Η ομάδα του Λοπετέγι μπήκε δυναμικά στο ματς. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ολιβιέρ Τόρες έκανε το 1-0 με εξαιρετικό γκολ. Για να έρθει ο Ράφα Μιρ στο 24’ να διαμορφώσει το 2-0 για τη Σεβίλλη. Η Λεβάντε αντέδρασε εννιά λεπτά μετά, με τον Μοράλες να μειώνει σε 2-1. Το ημίχρονο, πάντως, έκλεισε με τον Ντιέγκο Κάρλος να δίνει εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ στους γηπεδούχους, κάνοντας το 3-1 στο 38’.

Μετά από πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος, ο Μουνίρ Ελ Χαντάντι έκανε το 4-1 και φάνηκε να «καθαρίζει» τη νίκη των γηπεδούχων. Όμως η Λεβάντε αντεπιτέθηκε. Ο Μοράλες στο 55’ μείωσε σε 4-2 και στο 61’ ο Μελέρο έκανε το 4-3, βάζοντας «φωτιά» στο ματς.
Η αγωνία κράτησε τρία λεπτά όμως, καθώς στο 64’ ο Φερνάντο διαμόρφωσε το 5-3. Που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Με αυτή τη νίκη η Σεβίλλη «έπιασε» τη Σοσιεδάδ στην κορυφή έχοντας 20 βαθμούς σε 9 ματς. Η Λεβάντες απ’ την άλλη, έμεινε στους 5 χωρίς να έχει νίκη ακόμη μετά από 10 αναμετρήσεις.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)