Serie A: Γύρισε απ’ την… κόλαση η «αλύγιστη» Μίλαν! (Videos+Photos)

Serie A: Με δύο γκολ βρέθηκε να χάνει η Μίλαν των πολλών προβλημάτων κόντρα στην Ελλάς Βερόνα, αλλά έκανε μεγάλη ανατροπή κι επιβλήθηκε 3-2!

Πολύ σκληρή για να… πεθάνει αυτή η Μίλαν! Οι «ροσονέρι» που είναι γεμάτοι προβλήματα εδώ και καιρό, βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο απέναντι στην Ελλάς Βερόνα. Όμως κατόρθωσαν να βρουν τον τρόπο να επιστρέψουν και να πάρουν θριαμβευτική νίκη με 3-2. Η οποία τους έφερε και στην κορυφή.

Η ομάδα του Πιόλι έχει εκτός τον Μανιάν, βασικό τερματοφύλακα, ενώ έχει με κορονοϊό τους Ντίας και Ερναντέζ. Παρ’ όλα αυτά κατόρθωσε να ορθώσει το ανάστημά της, ενώ φαινόταν να έχει βγει… νοκ άουτ απ’ την καλή Ελλάς Βερόνα στο «Σαν Σίρο» για την 8η αγωνιστική του Καμπιονάτο.

Οι «Έλληνες» μπήκαν δυνατά στο ματς και ξάφνιασαν τη Μίλαν. Ο Καπράρι άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό. Στο 24’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Μπάρακ ανέλαβε την εκτέλεση κι ένα το 0-2! Σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα,

Η Μίλαν έμοιαζε να έχει δεχτεί σημαντικά… χτυπήματα, αλλά δεν βγήκε νοκ άουτ. Όρθωσε ανάστημα μπροστά στο φάσμα της πρώτης της ήττας και τελικά κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη. Ο Ζιρού ήταν αυτός που μείωσε σε 1-2 στο 59’, αναπτερώνοντας τις ελπίδες των γηπεδούχων.

Στο 76’ οι «ροσονέρι» κέρδισαν πέναλτι και ο Κεσί δεν αστόχησε για το 2-2! Υπήρχε χρόνος για την ολική ανατροπή, αλλά δεν χρειάστηκε αρκετός. Μόλις δύο λεπτά, ένα αυτογκόλ του Γκεντέρ έφερε το 3-2 και τα πανηγύρια στο Μιλάνο! Μέχρι τέλους δεν άλλαξε κάτι και η Μίλαν πήρε σπουδαία νίκη.

Με αυτή έφτασε τους 22 βαθμούς και είναι μόνη πρώτη (ακολουθεί με 21 η Νάπολι και ματς λιγότερο). Επίσης, οι «ροσονέρι» αύξησαν τη διαφορά απ’ την αιώνια αντίπαλό τους, Ίντερ, στους 5. Όσο για την Ελλάδα Βερόνα, έμεινε στους 8.