Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Πέρασε από Κόσοβο η Ισπανία, «εκτέλεσε» την Αγγλία ο Σιμάνσκι

Τη δεύτερη σερί νίκη της πήρε η Ισπανία που επικράτησε 2-0 του Κόσοβου εκτός έδρας - Επιστροφή στις νίκες για την Ιταλία που επικράτησε 5-0 της Λιθουανίας - Με γκολ του Ντάνιελ Σιμάνσκι στις καθυστερήσεις η Πολωνία πήρε τον βαθμό (1-1) κόντρα στην Αγγλία

Το 2/2 έκανε η Ισπανία, η οποία επικράτησε 2-0 εκτός έδρας του Κοσόβου και έφτασε στους 13 βαθμούς όντας πρώτη στην όμιλο της Εθνικής για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022. Οι Φορνάλς στο 32ο λεπτό και Φεράν Τόρες στο 90΄έδωσε τη νίκη στην ομάδα τους.

Η Αγγλία κρατούσε τη νίκη ως το 90+2΄με τον Ντάνιελ Σιμάνσκι ωστόσο να λυτρώνει την Πολωνία και να της δίνει την ισοπαλία (1-1) εντός έδρας. Ο παίκτης της ΑΕΚ πέρασε ως αλλαγή στο 68ο λεπτό στη θέση του Κριχόβιακ και νίκησε τον Πίκφορντ στο φινάλε για το 1-1 ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Για την Αγγλία είχε ανοίξει το σκορ ο Χάρι Κέιν στο 74ο λεπτό.

Μετά από δυο σερί ισοπαλίες η Ιταλία επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στη νίκη για τα προκριματικά του Μουντιάλ καθώς επικράτησε 5-0 εντός έδρας της Λιθουανίας. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης που παρατάχθηκαν με πάρα πολλές αλλαγές δεν βρήκαν καμία αντίσταση και έκαναν «περίπατο».

Κιν (11΄, 29΄), Ρασπαντόρι (24΄), Ντι Λορέντζο (54΄) και ένα αυτογκόλ του Ούτκους (14΄) πέτυχαν τα γκολ της αναμέτρησης. Να θυμίσουμε ότι στα προηγούμενα ματς η Ιταλία είχε έρθει 0-0 με την Ελβετία και 1-1 με την Βουλγαρία.

Με το 19ο του γκολ σε 29 συμμετοχές με την Γερμανία, ο Γκνάμπρι άνοιξε το δρόμο για τα «πάντσερ» στο άνετο 4-0 εκτός έδρας επί της Ισλανδίας. Η 5η νίκη σε 6 ματς (σ.σ. έχει και μία ήττα από τα Σκόπια (έμειναν στο 0-0 με την Ρουμανία) στο ξεκίνημα των προκριματικών) εδραίωσε την «νασιοναλμανσάφτ» στην κορυφή του 10ου ομίλου και είναι, πλέον, στο... χέρι της να τερματίσει πρώτη στον όμιλο.

Πέμπτη νίκη στο 5ο γκρουπ και για το Βέλγιο, εκτός έδρας αυτή την φορά, με 1-0 επί της Λευκορωσίας και τους «κόκκινους διαβόλους» να φτάνουν τους 16 βαθμούς σε 6 αγώνες. Πριν το γκολ του Πραέ στο 33΄, ο Μπατσουαγί είχε σκοράρει, αλλά το γκολ δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR (οφσάιντ ο σκόρερ).

Τα αποτελέσματα της σημερινής ημέρας της 6ης αγωνιστικής των προκριματικών της Ευρωπαϊκής Ζώνης έχουν ως εξής:

2ος Όμιλος
ΕΛΛΑΔΑ-Σουηδία 2-1 (62΄ Μπακασέτας, 78΄ Παυλίδης - 80΄ Κουάισον)
Κόσοβο-Ισπανία 0-2 (32΄ Φορνάλς, 90΄ Τόρες)

Ρεπό: Γεωργία

3ος Όμιλος
Ιταλία-Λιθουανία 5-0 (11΄,29΄ Κιν, 14΄αυτ. Ούτκους, 24΄ Ρασπάντορι, 54΄ Ντι Λορέντσο)

9ος Όμιλος
Αλβανία-Σαν Μαρίνο 5-0 (32΄ Μανάι, 58΄ Λάτσι, 61΄ Μπρόια, 68΄ Χισάι, 80΄ Ουζούνι)

Ουγγαρία-Ανδόρα 2-1 (9΄ Σάλαϊ, 18΄ Μπότκα - 82΄ Λοβέρα)
Πολωνία-Αγγλία 1-1 (90+2΄Σιμάνσκι-72΄ Κέιν)

10ος Όμιλος
Αρμενία-Λιχτενστάιν 1-1 (45΄+5 πεν. Μχιταριάν - 80΄ Φρικ)

Ισλανδία-Γερμανία 0-4 (4΄ Γκνάμπρι, 24΄ Ρούντιγκερ, 56΄ Σανέ, 89΄ Βέρνερ)

Σκόπια-Ρουμανία 0-0

Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι