Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Ανατροπή έπος με Ρονάλντο η Πορτογαλία, γκέλαρε η Γαλλία!

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Στις καθυστερήσεις έφερε… τούμπα το ματς με την Ιρλανδία η Πορτογαλία επικρατώντας 2-1 με εκπληκτικό Ρονάλντο. Εντός έδρας γκέλα η Γαλλία (1-1) με Βοσνία, βαριά ήττα της Κύπρου στη Μάλτα (3-0)-Όλα τα αποτελέσματα.

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να παίρνει την Πορτογαλία απ’ το χέρι, οι Ίβηρες κατάφεραν να κάνουν σημαντική ανατροπή για τον 1ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη ζώνη της Ευρώπης. Ο έμπειρος άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ισοφάρισε το ματς στο 89’ και στο 6ο των καθυστερήσεων με δεύτερο προσωπικό τέρμα χάρισε τη νίκη με 2-1!

Αυτό ήταν και το συναρπαστικότερο ματς της βραδιάς. Η έκπληξη έγινε στη Γαλλία, όπου οι «τρικολόρ» δεν κατάφεραν να επικρατήσουν της Βοσνίας για τον 4ο όμιλο. Ο Τζέκο έκανε το 0-1 στο 36’, για να ισοφαρίζει ο Γκριεζμάν στο 40’. Σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουντέ.

Σε άλλα ματς της βραδιάς, η Δανία επιβλήθηκε 2-0 της Σκωτίας (Βας, Μέλιε), ενώ Νορβηγία και Ολλανδία ήρθαν ισόπαλες 1-1 (Χάαλαντ-Κλάασεν). Απώλεια και για την Τουρκία που αν και προηγήθηκε στην έδρα της με δύο τέρματα, τελικά ήρθε ισόπαλη με το Μαυροβούνιο 2-2!

Τέλος, για τον 8ο όμιλο βαριά ήττα γνώρισε η Κύπρος. Έχασε στη Μάλτα με 3-0. Στο 0-0 ο Σωτηρίου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και κάπου εκεί άρχισε η… κατηφόρα, με τα γκολ των Ατάρντ (2) και Εμπονγκ να διαμορφώνουν το σκορ.

Κύπρος 4

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ