Θύελλα Ραφήνας: Θετικά στοιχεία με Κερατσίνι

Θετικά στοιχεία από τη Θύελλα Ραφήνας παρά την φιλική ήττα με 1-0 από το Κερατσίνι.

Η ενημέρωση από τη Θύελλα Ραφήνας:

Η πρώτη φιλική αναμέτρηση εν όψει της νέας σεζόν δεν συνδυάστηκε με νίκη για την Θύελλα Ραφήνας, που γνώρισε την ήττα με 1-0 από το Κερατσίνι, το απόγευμα της Κυριακής (22/8), στο γήπεδο «Παναγιώτης Σαλπέας».

Ωστόσο, το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Οι «λιγνιτωρύχοι» ήταν ανώτεροι σε σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο, αφού είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, την κατοχή της μπάλας αλλά και σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθούν.

Μόλις στο 2’ ο Δημητρίου επιχείρησε σουτ, με τον Κούμπουλα να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 13’, ο Μαργέτης σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και εν συνεχεία χτύπησε στο δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Η κυριαρχία της ομάδας μας συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Κούμπουλα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ένα σουτ του Παπαδόπουλου στο 28’. Από εκεί και πέρα, το Κερατσίνι είχε μία φάση με ένα σουτ που πέρασε πάνω από την εστία του Πρίφτη προς το τέλος των πρώτων 45 λεπτών.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο κόουτς Νίκος Μεσολόγγης προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές του. Ο ρυθμός έπεσε, με αποτέλεσμα το ματς να ήταν αρκετά ισορροπημένο και χωρίς σοβαρές φάσεις στις εστίες των δύο ομάδων.

Εκεί που το παιχνίδι έδειχνε πως θα ολοκληρωνόταν δίχως τέρματα, το Κερατσίνι άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90’+3. Έπειτα, από λάθος στην άμυνα της Θύελλας, οι «ροσονέρι» έκλεψαν την μπάλα και ο Μπάτσι νίκησε τον Ρετζέπη με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής για το τελικό 1-0.

Γενικότερα, τα πρώτα σημάδια μετά από σχεδόν δύο εβδομάδες προετοιμασίας ήταν άκρως θετικά, παρά την ήττα. Κι αυτό γιατί οι «πρασινόμαυροι» έδειξαν διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, ειδικά στα πρώτα 45 λεπτά, ενώ είχαν την ευκαιρία να ξεμουδιάσουν από τις συνεχόμενες προπονήσεις.

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ (Τάκης Χριστόπουλος): Κούμπουλα, Κόκκας, Μιχαλάς, Αγγελάκης, Παικόπουλος, Βάττης, Μαρουδής, Μενδρίνος, Κοντογιαννάτος, Κωνσταντινίδης, Τζανιδάκης.

Αγωνίστηκαν και οι Πανούσης, Σταματόπουλος, Θεοδώρου, Καρβέλης, Φράρος, Σκόνδρας, Φαμπιάν, Τοπίκογλου, Μπριλλάκης, Μπάτσι, Σαούλιας, Καλτσάς, Άλεν, Λούβης, Άλεξ.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Πρίφτης, Σαντίκου, Μαντζώρος, Μαργέτης, Νταλάκας, Μαρτίνος, Ντόσκας, Παναγιώτου, Παντελίδης, Δημητρίου, Παπαδόπουλος.

Έπαιξαν και οι Ρετζέπης, Φύτρος, Κίμωνας, Μαλάι, Πιέτρι, Σουλτανίδης, Μπαριτάκης, Μπουντάκης, Αράπης, Ζέκιο, Τσιλιακός, Σαμαρκός.

Μάρκος Σεφερλής: Στο αεροδρόμιο τα ξημερώματα για να υποδεχθεί τον θριαμβευτή Ολυμπιακό