Copa America: Πρόκριση δια… ποδός Μέσι στα ημιτελικά (video)

Copa America: Το «παρών» στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα δώσει η Αργεντινή, μια και επικράτησε 3-0 του Ισημερινού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος σημείωσε ένα γκολ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις (92’) και έδωσε δύο ασίστ. Έτσι, η «αλμπισελέστε» πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό του Copa America, όπου θα αντιμετωπίσει την Κολομβία.

Ο Μέσι έχασε μεγάλη ευκαιρία νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν εκείνος που «σέρβιρε» στον Ροντρίγο Ντε Πάολ πέντε λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο και έπειτα έκανε το ίδιο για τον Λαουτάτο Μαρτίνες, στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια (89'), ενώ ο διαιτητής έδειξε αρχικά πέναλτι όταν ο Χινσάπιε ανέτρεψε τον Ντι Μαρία, το VAR υπέδειξε ότι η παράβαση έγινε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Μέσι ανέλαβε στις καθυστερήσεις την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-0).

Η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει την Κολομβία, που κέρδισε νωρίτερα 4-2 στα πέναλτι (0-0 στα 90’) την Ουρουγουάη. Στον έτερο-πρώτο- ημιτελικό του Copa America, η Βραζιλία θα παίξει με το Περού.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)