Πρωταθλήτριες οι γυναίκες του ΠΑΟΚ!

Η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 της Αβαντίδες Χαλκίδας και κατέκτησε το πρωτάθλημα!

Το 16ο πρωτάθλημα στην ιστορία της κατέκτησε η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ. Στον τελικό του πρωταθλήματος, ο οποίος διεξήχθη την Κυριακή στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 2-0 των Αβαντίδων Χαλκίδας.

H κατάκτηση του τίτλου επισκιάστηκε από τον τραυματισμό της Κωνσταντίνας Στράντζαλη, του οποίου η σοβαρότητα θα εκτιμηθεί τη Δευτέρα, με την επιστροφή της ομάδας στη Θεσσαλονίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο «Δικέφαλος» μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, πήρε τον έλεγχο και, με συγκέντρωση, άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό του αγώνα, με εύστοχο σουτ της Μαρίας Μήτκου, για το 0-1. Οι κακές καιρικές συνθήκες, η βροχή και ο έντονος αέρας δεν ήταν σύμμαχοι, με τον ΠΑΟΚ να ασκεί πίεση και να διατηρεί τον έλεγχο και το 0-1 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο «Δικέφαλος» διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και δεν απειλήθηκε, ενώ άσχημη ήταν η στιγμή στο 64ο λεπτό, όπου η Κωνσταντίνα Στράντζαλη αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο. Στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης, η Αναστασία Σπυριδωνίου με εξαιρετικό ανάποδο ψαλίδι έγραψε το 0-2 για τον Δικέφαλο, που ήταν και το τελικό σκορ, με τον ΠΑΟΚ τελικά να κατακτά τη νίκη και τον τίτλου το Πρωταθλητή Ελλάδος 2021.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε δυναμικά σε μια δύσκολη σεζόν και έφτασε επάξια στον τελικό του πρωταθλήματος, κατακτώντας το 16ο πρωτάθλημα στην ιστορία του και τον 22ο τίτλο συνολικά.

Δείτε τον τελικό...

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ