La Liga: Έμεινε στο Λονδίνο η Βιγιαρεάλ!

La Liga: Εντυπωσιακό πέρασμα της Θέλτα απ’ το «Κεράμικα» επικρατώντας 4-2 της φιναλίστ του Europa League Βιγιαρεάλ!

Είναι δύσκολα τα… δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη, ειδικά αν ακόμη είσαι «μεθυσμένος» απ’ το νέκταρ της επιτυχίας! Αυτό κατάλαβε η Βιγιαρεάλ που φιλοξένησε στο «Κεράμικα» τη Θέλτα και γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 4-2! Αποτέλεσμα που είναι πιθανό να την αφήσει εκτός Ευρώπης μέσω του Ισπανικού Πρωταθλήματος!

Ο Σάντι Μίνα στο 19ο λεπτό έδωσε προβάδισμα για την ομάδα της Γαλικίας. Το «κίτρινο» υποβρύχιο επέστρεψε στο 25’ και ισοφάρισε με τον Γκόμεζ. Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Μίνα να ευστοχεί για το 1-2.

Η Θέλτα έστησε και δεύτερη φορά την μπάλα στην άσπρη βούλα, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους! Ο Μέντεζ αυτή τη φορά ανέλαβε την εκτέλεση κι έκανε το 1-3! Εν συνεχεία αποβλήθηκε ο Ρούλι για τη Βιγιαρεάλ, που ήταν στον πάγκο οπότε δεν άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες.

Ο Σολάρι στο 57’ έδωσε διαστάσεις στο προβάδισμα της Θέλτα διαμορφώνοντας το 1-4, για να έρθει ο Μορένο με πέναλτι στο 87’ να διαμορφώσει το τελικό 2-4. Υπήρξαν άλλες δύο αποβολές για παγκίτες, με τους Φερέιρα και Γκασπάρ να αντικρίζουν την κόκκινη!

Η Βιγιαρεάλ μετά την ήττα της έμεινε στους 52 βαθμούς και την 6η θέση, ενώ η Θέλτα ανέβηκε στους 47 όντας 8η (μεσολαβεί η Μπέτις με 51).