Serie A: Δεύτερη η ασταμάτητη Αταλάντα! (Video)

Serie A: Νέα επίδειξη δύναμης απ’ την Αταλάντα που… σκόρπισε 5-0 την Μπολόνια και είναι μόνη 2η!

Την περασμένη σεζόν μας έκανε να τρίβουμε τα μάτια μας. Αυτή την αγωνιστική περίοδο, απλά παγιώνει τη δύναμή της! Η Αταλάντα συνεχίζει να αποδίδει εξαιρετικό ποδόσφαιρο και πήρε νέα νίκη για την 33η αγωνιστική του Καμπιονάτο!

Η ομάδα του Γκασπερίνι επιβλήθηκε σαρωτικά στο Μπέργκαμο της Μπολόνια με 5-0. Εκμεταλλευόμενη το «στραβοπάτημα» της Γιουβέντους στην έδρα της Φιορεντίνα, προσπέρασε την «γηραιά» κυρία και πλέον είναι μόνη 2η!

Η Αταλάντα «έσπασε» την ισορροπία στην αναμέτρηση με τον συνήθη ύποπτο τον τελευταίο καιρό. Ο Μαλινόφσκι στο 22’ ήταν αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το 2-0 ήρθε με πέναλτι λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Στο 44’ ο Μουριέλ ανέλαβε να στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα και δεν έκανε λάθος, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Όλα έγιναν εύκολα όταν ο Σούτεν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 49ο λεπτό και άφησε την Μπολόνια με δέκα παίκτες.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα, η Αταλάντα απλά αύξησε το σκορ της νίκης της. Ο Φρόιλερ έκανε το 3-0 στο 57’, ενώ Ζαπάτα έκανε το 4-0 δύο λεπτά αργότερα.

Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Μίραντσουκ στο 73ο λεπτό! Η Αταλάντα με την επικράτησή της αυτή έφτασε στους 68 βαθμούς και είναι μόνη 2η, στο +2 απ’ τη Μίλαν και τη Γιουβέντους και στο +5 απ’ τη Νάπολι. «Ροσονέρι» και «παρτενοπέι» έχουν αγώνες τη Μεγάλη Δευτέρα και επικίνδυνες εξόδους απ’ την έδρα τους με Λάτσιο και Τορίνο αντίστοιχα. Η Μπολόνια έμεινε στους 38 βαθμούς και είναι 12η.