Ligue 1: Ο Παγιέ οδηγεί τη Μαρσέιγ στην Ευρώπη

Νίκη (3-1) για Μαρσέιγ κόντρα στην Ρεμς

Με τον Ντιμιτρί Παγιέ να κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο, τόσο από πλευράς εκτέλεσης (δύο γκολ), όσο κι από πλευράς δημιουργίας (μία ασίστ), η Μαρσέιγ πέρασε με νίκη 3-1 από την έδρα της Ρεμς στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 34ης αγωνιστικής στη γαλλικής Ligue1 κι ανέβηκε στην 5η θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Conference League της επόμενης σεζόν.

Η Ρεμς πήρε προβάδισμα με τον Εμπουκού στο 38', όμως αμέσως μετά ανέλαβε δράση ο διεθνής Γάλλος μεσοεπιθετικός, ανατρέποντας τα δεδομένα πριν τη λήξη του ημιχρονου με το γκολ της ισοφάρισης στο 41' και την ασίστ στον Μίλικ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λέπτου.

Στο 69' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Φαέ με δεύτερη κίτρινη και στο 76' ο Παγιέ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του, "σφράγισε" τη νίκη της Μαρσέιγ που προσπέρασε τη Λανς, αλλά έχει έναν αγώνα περισσότερο.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι