Serie A: Ματσάρα στο ντέρμπι της… ουράς, επική ανατροπή η Κάλιαρι! (Photos)

Serie Α: Εκπληκτικό ματς στη Σαρδηνία ανάμεσα σε Κάλιαρι και Πάρμα με τους γηπεδούχους να κάνουν ανατροπή (4-3) με δύο γκολ στις καθυστερήσεις!

Θεωρητικά θα κυριαρχούσε η σκοπιμότητα και η ανάγκη για αποτέλεσμα που είχαν τόσο η Κάλιαρι όσο και η Πάρμα, στη «μάχη» που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού. Όμως το ένστικτο της επιβίωσης, οδήγησε τις δύο ομάδες να προσφέρουν μια… ματσάρα στο ντέρμπι της ουράς του Καμπιονάτο για την 31η αγωνιστική.

Και τελικά ένα φινάλε που ίσως να συγκαταλέγεται στα κορυφαία του Καμπιονάτο των τελευταίων ετών! Μέχρι το 1ο λεπτό των καθυστερήσεων η Πάρμα είχε… αγκαλιά μια σπουδαία νίκη στη Σαρδηνία, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο γκολ στα… χασομέρια πήραν με επικό τρόπο τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς επικρατώντας 4-3!

Η Πάρμα ήταν αυτή που ξάφνιασε την Κάλιαρι και προηγήθηκε με 2-0! Ο Πετσέλα στο 5’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Κούτσκα στο 31’ να διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων!

Οι γηπεδούχοι, όμως, μείωσαν γρήγορα και ξαναμπήκαν στο ματς. Ο Παβολέτι στο 39’ έκανε το 1-2, σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μαν έκανε το 1-3 και η Πάρμα φάνηκε να παίρνει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη!

Η Κάλιαρι, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Μάριν στο 66 έκανε το 2-3 και με τη διαφορά στο γκολ το ματς έγινε… ροντέο στην τελική του ευθεία. Οι γηπεδούχοι πίεζαν και η Πάρμα προσπαθούσε να κρατήσει με… νύχια και δόντια.

Το κατάφερε μέχρι τις καθυστερήσεις. Εκεί η επιμονή της Κάλιαρη ανταμείφθηκε με εκπληκτικό τρόπο! Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Περέιρο ήταν αυτός που έκανε το 3-3!

Οι γηπεδούχοι πανηγύριζαν, οι φιλοξενούμενοι απογοητεύτηκαν αλλά δεν τελείωσε εκεί… ο χορός των γκολ! Στο 90+4’ ήρθε η απόλυτη ανατροπή, με τον Τσέρι να κάνει το 4-3 και να χαρίζει ένα απίστευτο τρίποντο στην ομάδα της Σαρδηνίας!

Η Κάλιαρι πλέον είναι στο +5 απ’ την Πάρμα όντας στους 25 βαθμούς και την 18η θέση. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν για 90 λεπτά τη νίκη στα χέρια τους κι έφυγαν χωρίς τίποτα απ’ τη Σαρδηνία, έμειναν στους 20 και την 19η θέση…

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ