La Liga: Από ένα ημίχρονο και από ένα βαθμό Βαλένθια-Σοσιεδάδ! (Photos)

La Liga: Ισοπαλία 2-2 στο «Μεστάγια» με τη Σοσιεδάδ να προηγείται με δύο γκολ και να ισοφαρίζεται-Έχασαν πέναλτι οι «νυχτερίδες» που ολοκλήρωσαν με παίκτη λιγότερο!

Εξαιρετικό παιχνίδι στο «Μεστάγια» ανάμεσα στην Βαλένθια και τη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Για την 30η αγωνιστική της Primera Division, οι «νυχτερίδες» έκαναν το καθιερωμένο Pasillo στην Κυπελλούχο ομάδα απ’ τη χώρα των Βάσκων και εν συνεχεία οι δυο τους έπαιξαν ένα χορταστικό ματς που έληξε ισόπαλο 2-2.

Οι «μονομάχοι» είχαν από ένα ημίχρονο ουσιαστικά, αν και για τη Βαλένθια υπήρξαν και δύο φάσεις που της στοίχισαν. Η πρώτη ήταν στο 29’ όταν και ακόμη δεν υπήρχε σκορ. Οι «νυχτερίδες» κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Σολέρ δεν κατάφερε να σκοράρει χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία!

Τέσσερα λεπτά μετά, η Σοσιεδάδ έκανε το 0-1 με τον Γκεβάρα να ανοίγει το σκορ. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, ο Ίσακ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Βάσκους, κάνοντας το 0-2 στο 45’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βαλένθια αντέδρασε. Μείωσε στο 60’ όταν κέρδισε δεύτερο πέναλτι κι αυτή τη φορά ανέλαβε ο Βας την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-2 ήρθε στο 73’ απ’ τον Παουλίστα που ισοφάρισε το ματς. Κι εκεί που έδειχνε να έχει το μομέντουμ η γηπεδούχος, ο Γκόμεζ αποβλήθηκε. Ο Ουρουγουανός επιθετικός δέχτηκε δύο κίτρινες σε δύο λεπτά και στο 80’ πήγε στα αποδυτήρια. Έτσι το ματς ολοκληρώθηκε 2-2.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Σοσιεδάδ έφτασε τους 47 βαθμούς και είναι 5η περιμένοντας βέβαια και το αποτέλεσμα της Μπέτις. Η Βαλένθια έφτασε τους 34 και είναι 13η στο +8 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι
Ρεκόρ εισιτηρίων στη φετινή Euroleague - Οι θέσεις Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού
Παναθηναϊκός AKTOR: Χωρίς Αταμάν και χωρίς Γκραντ οι "πράσινοι"