Ελλάδα-Γεωργία 1-1: Χάρισε το «δώρο» στην Τούμπα - Ζορίζει η πρόκριση (photos+videos)

Ελλάδα-Γεωργία: Η Εθνική ομάδα τα βρήκε σκούρα απέναντι στους Γεωργιανούς και έχασε βαθμούς.

Κακό πρόσωπο παρουσίασε η Εθνική ομάδα απέναντι στη Γεωργία και δεν κατάφερε να κρατήσει το δώρο από τους αντιπάλους. Η Ελλάδα έμεινε στο 1-1 με τους Γεωργιανούς, παίζοντας καλά μόνο για πρώτο 15λεπτο του αγώνα. Στη συνέχεια η ομάδα του Βίλι Σανιόλ ζόρισε τους διεθνείς μας, που δεν μπόρεσαν να κάνουν το παιχνίδι τους.

Στο 76’ όμως το λάθος του Κακαμπάντζε μετά από σέντρα του Μπουχαλάκη έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική μας. Αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Κβαρακτσέλια, που ήταν ο πιο κινητικός παίκτης της Γεωργίας εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της δεξιάς πλευράς της άμυνας και με πλασέ νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 1-1.

Πώς παρατάχθηκαν

Με πιο επιθετικό σχήμα κατέβασε ο Τζον Φαν’τ Σιπ την Εθνική Ελλάδας απέναντι στη Γεωργία, αλλά δεν έλειψαν και οι εκπλήξεις στην ενδεκάδα. Ο Γιαννούλης πήρε θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Τσιμίκα, ενώ προτιμήθηκε ο Παυλίδης για την κορυφή της επίθεσης αντί του Γιακουμάκη. Παράλληλα, πίσω από τον προωθημένο φορ αγωνίστηκαν οι Τζόλης, Μπακασέτας και Φορτούνης.

Ο Βίλι Σανιόλ παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1, θέλοντας να πιέσει την Ελλάδα με τον Αμπουρτζάνια και να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα.

Καλό ξεκίνημα με άστοχο Τζόλη

Με ενθουσιασμό και όρεξη ξεκίνησε η Εθνική ομάδα το παιχνίδι με τη Γεωργία, έχοντας συνοχή στις γραμμές και επιθετικότητα. Στο 8’ μετά από ωραίο συνδυασμό των διεθνών μας, το πλασέ του Τζόλη πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Λόρια. Η Γεωργία δεν έβρισκε χώρους για να απειλήσει, με την Ελλάδα να κρατά τη μπάλα και να ψάχνει την ευκαιρία. Στο 24’ ένα μαρκάρισμα του Γκλορμπελίτζε στον Τζόλη δεν… συγκίνησε τον Μαρσίνιακ.

Κέρδισε μέτρα η Γεωργία

Μετά το πρώτο 20λεπτο η Γεωργία κατάφερε να κερδίσει μέτρα μέσα στο γήπεδο να γίνεται πιο απειλητική. Στο 26’ ο Κβαρατσχέλια πέρασε όλη την ελληνική άμυνα για να κάνει ένα σουτ, στο οποίο έβαλε την κόντρα ο Τζαβέλλας. Στο 33’ ο Φορτούνης δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μπακάκη και ο Λόρια μπλόκαρε. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να φτάσουν στα καρέ του Βλαχοδήμου, αλλά δεν έκαναν τελική προσπάθεια, με την Ελλάδα να μην μπορεί να γίνει απειλητική. Στο 42’ ο Μπακάκης αποχώρησε τραυματίας και ο Μαυρίας πέρασε στη θέση του.

«Ζόρια» από Γεωργία

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Γεωργία να πιέζει περισσότερο, έστω κι αν δεν έφτανε σε τελική προσπάθεια. Η Ελλάδα δεν μπορούσε να βγάλει συνεργασίες και να δημιουργήσει κινδύνους για την εστία του Λόρια. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και στο 68’ η εκτέλεση φάουλ του Αμπουρτζάνια ανάγκασε τον Βλαχοδήμο να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Το παιχνίδι είχε δυνατές μονομαχίες, αλλά όχι φάσεις, με τον Τζον Φαν’τ Σιπ να ρίχνει στο παιχνίδι τους Γιακουμάκη και Μασούρα.

Δώρο από τον Κακαμπάντζε

Κι ενώ το παιχνίδι κυλούσε χωρίς φάσεις, στο 76’ ο Μπουχαλάκης έκανε μια μπαλιά στην περιοχή αν και κανένας συμπαίκτης του δεν βρισκόταν εκεί, ο Κακαμπάντζε έβαλε το πόδι του για να διώξει και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Απροσεξία και γκολ ο Κβαρακτσέλια

Η Εθνική ομάδα δέχτηκε άμεσα το γκολ της ισοφάρισης, καθώς ο Κβαρακτσέλια έκανε την κούρσα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-1, με τους Έλληνες αμυντικούς να μην τον κόβουν.

Η Γεωργία συνέχισε να πιέζει και για δεύτερο γκολ και στο 86’ ο Κανκάβα έκανε ένα επικίνδυνο σουτ, αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε σωτήρια. Στο 88’ η Ελλάδα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Γιακουμάκης ήταν οφσάιντ και το εύστοχο πλασέ του Φορτούνη στη συνέχεια δεν μέτρησε. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη που θα την κρατούσε στο κόλπο της πρόκρισης.

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης (42’ Μαυρίας), Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Γιαννούλης, Ζέκα, Μπουχαλάκης (87’ Σιώπης), Τζόλης (46’ Λημνιός), Μπακασέτας (71’ Μασούρας), Φορτούνης, Παυλίδης (71’ Γιακουμάκης).

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Λόρια, Γκρομπελίτζε, Κάσια, Ντβάλι, Κακαμπάντζε, Αμπουρτζάνια, Κανκάβα, Κβαρακτσέλια, Κιτεϊσβίλι (84’ Κβεκβεσκίρι), Λομπτζχανίτζε (84’ Ζιγκάουρι), Ζιβζιβάτζε (63’ Κβιλιτάια).