Προκριματικά Μουντιάλ: Πρεμιέρα με το δεξί για την Σουηδία - Όλα τα γκολ (videos)

Πρεμιέρα με το δεξί για την Σουηδία, η οποία στην επιστροφή του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς επικράτησε 1-0 της Γεωργίας για τον όμιλο της Εθνικής για τα προκριματικά του Μουντιάλ - Νίκες για Γερμανία, Αγγλία και Ιταλία

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Μουντιάλ η Σουηδία, η οποία επικράτησε 1-0 της Γεωργίας εντός έδρας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Σκανδιναβούς που βρίσκονται στον όμιλο της Εθνικής μας ομάδας ήταν ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος έδωσε την ασίστ στο γκολ του Κλάεσον στο 35ο λεπτό μη κοιτάζοντας.

Ο σούπερ σταρ της Μίλαν επέστρεψε μετά από πέντε χρόνια στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του και έγινε ο γηραιότερος (39 ετών, 173 ημερών) που έχει φορέσει ποτέ τη φανέλα της χώρας του.

Με εμφατικό διπλό στη Σόφια επί της Βουλγαρίας (3-1) ξεκίνησε η Ελβετία τις υποχρεώσεις της στον 3ο όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Εύκολα τα φαβορί

Η Γερμανία παρά την... αναστάτωση της τελευταίας στιγμής στο εσωτερικό της, μετά το κρούσμα κορονοϊού του Χόφμαν, "καθάρισε" την Ισλανδία εύκολα με 3-0, βρίσκοντας γκολ από τους Γκορέτσκα, Γκιντογκάν και Χάβερτς, πριν φτάσει καν στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Αγγλία δεν είχε κανένα πρόβλημα να συντρίψει το Σαν Μαρίνο με 5-0, με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να δίνει χρόνο συμμετοχής στο νέο "αίμα" της αγγλικής Εθνικής Ομάδας και να δικαιώνεται από τα γκολ των Κάλβερτ-Λιούιν, Γουόντ-Πράουζ και Γουότκινς.

Η Ιταλία πήρε μία... επαγγελματική νίκη κόντρα στην Β. Ιρλανδία με 2-0, τελειώνοντας το ματς πριν φτάσει στο ημίχρονο (14' Μπεράρντι, 39' Φλορέντσι), ενώ Πολωνία "έσωσε" στο φινάλε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Ουγγαρία (έμεινε με δέκα παίκτες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων) χάρις στον ηγέτη της Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Ένα "εκρηκτικό" πρώτο τέταρτο ήταν αρκετό για τους Ελβετούς για να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους και να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων (7' Εμπολό, 10' Σεφέροβιτς, 13' Σακίρι), "κλειδώνοντας" από νωρίς τη νίκη τους.

Οι Βούλγαροι μείωσαν στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ντεσπόντοφ, όμως δεν είχαν άλλες "απαντήσεις" απέναντι στην καλοκουρδισμένη ελβετική "μηχανή".

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Δανία στο "Μπλουμφιλντ Στάντιουμ" του Τελ Αβίβ, επί του Ισραήλ με 2-0 (6ος όμιλος), σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Μπρέιθγουεϊτ έδωσε το προβάδισμα στους Δανούς στο 13ο λεπτό, ενώ ο Βιντ στο 67' "σφράγισε" το "τρίποντο" για τη σκανδιναβική ομάδα.

Τα αποτελέσματα της Πέμπτης (25/03)

2ος Όμιλος
Ισπανία-Ελλάδα1-1 (33' Μοράτα - 57' πέν. Μπακασέτας)

Σουηδία-Γεωργία 1-0 (35' Κλάεσον)

3ος Όμιλος
Βουλγαρία-Ελβετία 1-3 (46' Ντεσπόντοφ - 7' Εμπολό, 10' Σεφέροβιτς, 13' Σακίρι)

Ιταλία-Β. Ιρλανδία 2-0(14' Μπεράρντι, 39' Φλορέντσι)

6ος Όμιλος
Ισραήλ-Δανία 0-2 (13' Μπρέιθγουεϊτ, 67' Βιντ)

Μολδαβία-Ν. Φερόε 1-1 (9' Νικολαέσκου - 83' Όλσεν)
Σκωτία-Αυστρία 2-2 (71' Χάνλεϊ, 85' ΜακΤζιν - 55', 80' Κάλαϊτζιτς)

9ος Όμιλος
Ανδόρα-Αλβανία 0-1 (41' Λενγιάνι)

Αγγλία-Σαν Μαρίνο 5-0 (14' Γουάρντ-Πράουζ, 21', 53' Κάλβερτ-Λιούιν, 31' Στέρλινγκ, 83' Γουότκινς)

Ουγγαρία-Πολωνία 3-3 (6' Ρ. Σαλάι, 53' Α. Σαλάι, 78' Ορμπάν - 60' Πιάτεκ, 61' Γιόζβιακ, 83' Λεβαντόφακι)

10ος Όμιλος
Γερμανία-Ισλανδία 3-0 (3' Γκορέτσκα, 7' Χάβερτς, 56' Γκιντογκάν)

Λιχτενστάιν-Αρμενία 0-1 (83' αυτ. Φρόμελτ)
Ρουμανία-Σκόπια 3-2 (28' Τανάσε, 50' Μιχάιλα, 86' Χάτζι - 82' Αντέμι, 83' Τραϊκόφσκι)

Αργεντινή: Ο Τέβες πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα