La Liga: Νίκες για Βαλένθια και Βιγιαρεάλ! (Videos+Photos)

La Liga: Με το ίδιο σκορ (2-1) επικράτησαν στις έδρες τους Βαλένθια και Βιγιαρεάλ, επί των Γρανάδα και Κάντιθ αντίστοιχα!

Οι… κοντοχωριανοί της Ισπανίας, επικράτησαν στις έδρες τους για την 28η αγωνιστική. Η Βαλένθια και η Βιγιαρεάλ πήραν τις νίκες που ήθελαν κόντρα σε Γρανάδα και Κάντιθ.

Οι «νυχτερίδες» υποδέχτηκαν την Γρανάδα λίγες μέρες μετά την πρόκριση της τελευταίας στους «8» του Europa League. Παρ’ όλα αυτά, στο «Μεστάγια» είναι αλλιώς!

Η ομάδα του του Χάβι Γκράθια επικράτησε 2-1. Ο Βας έκανε το 1-0 στο 4ο λεπτό, αποτέλεσμα που οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το 2-0 έγινε στο 66’ με τον Μπλάνκο να «καθαρίζει» ουσιαστικά τη νίκη. Η ομάδα της Ανδαλουσίας απλά μείωσε στο 90ο λεπτό με τον Σολδάνο, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει κάτι απ’ το ματς.

Η Βαλένθια έφτασε τους 33 βαθμούς και είναι 12η, ενώ η Γρανάδα έμεινε στους 36 και την 8η θέση.

Στο «Κεράμικα», το ματς ήταν ουσιαστικά… καρμπόν με αυτό της Βαλένθια! Η Βιγιαρεάλ φιλοξένησε την Κάντιθ και επικράτησε κι αυτή με 2-1.

Με πέναλτι του Ζεράρ Μορένο στο 5ο λεπτό ήρθε το 1-0 για τους παίκτες του Ουνάι Έμερι. Ο Μπάκα στο 67’ έκανε το 2-0 και φάνηκε να «κλειδώνει» το ματς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σχεδόν αμέσως με τον Φερνάντεθ (69’) και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, χωρίς τελικά να καταφέρνουν να πάρουν κάτι.

Η Βιγιαρεάλ συνεχίζει την πορεία της για Ευρωπαϊκή έξοδο, φτάνοντας τους 43 βαθμούς και όντας στην 7η θέση. Η Κάντιθ έμεινε στους 29 και είναι στο +5 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ