Serie A: Πατατράκ για Γιουβέντους και Πρωτάθλημα τέλος! (Videos+Photos)

Serie A: Η Μπενεβέντο σόκαρε τη Γιουβέντους μέσα στην έδρα της, επικρατώντας 1-0. Νίκες για Σαμπντόρια και Λάτσιο.

Ισχυρό… χαστούκι δέχτηκε η Γιουβέντους για την 28η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Η «γηραιά κυρία» θεωρητικά είχε εύκολο έργο κόντρα στην Μπενεβέντο μέσα στο Τορίνο, αλλά τελικά η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι έκανε μία απ’ τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της σεζόν!

Με γκολ του Γκάιτς στο 69ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν τεράστια νίκη γι’ αυτούς, βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες είχε η Γιουβέντους για κατάκτηση του τίτλου. Παράλληλα αναγκάζει τη «γηραιά κυρία» να ανησυχήσει πλέον και για τη θέση της στο Champions League!

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Γιούβε έμεινε στους 55 βαθμούς, έχοντας πλέον συγκάτοικο στην 3η θέση την Αταλάντα! Η Μπενεβέντο απ’ την άλλη, ανέβηκε στους 29 βαθμούς και ουσιαστικά ηρεμεί στην προσπάθειά της να παραμείνει στην κατηγορία όντας στο +7 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Πριν την αναμέτρηση, ο Αντρέα Ανιέλι, ισχυρός άνδρας της Γιουβέντους, βράβευσε τον Κριστιάνο Ρονάλντο για τα 770 γκολ.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΤΟΡΙΝΟ 1-0

Στο «Λουίτζι Φεράρις» η Σαμπντόρια επικράτησε 1-0 της Τορίνο, κρατώντας την πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι βρήκε το γκολ που ήθελε για να πάρει τους τρεις βαθμούς με τον Καντρέβα στο 25ο λεπτό. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι.

Η ομάδα της Γένοβας είναι 10η με 35 βαθμούς, ενώ η «Γκρανάτα» είναι 17η με 23 βαθμούς και στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας ένα ματς λιγότερο.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΛΑΤΣΙΟ 0-1

Σημαντική επικράτηση της Λάτσιο στην έδρα της Ουντινέζε, η οποία κρατά ζωντανές τις ελπίδες της για τετράδα! Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 1-0.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Μάρουσιτς στο 37ο λεπτό. Μέχρι την ολοκλήρωση του ματς δεν άλλαξε κάτι, με τους Ρωμαίους να διαχειρίζονται σωστά το προβάδισμά τους.

Πλέον η Λάτσιο έχει 49 βαθμούς σε 27 αγώνες, πλησιάζοντας στον 1 Ρόμα και Νάπολι. Η Ουντινέζε έμεινε στην 12η θέση με 33 βαθμούς.

Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι