Serie A: Ανατροπή σωτηρίας η Τζένοα! (Video+Photos)

Serie A: Σπουδαία νίκη της Τζένοα στην έδρα της Πάρμα με 2-1, παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν!

Ματς καθοριστικό για την… ουρά της βαθμολογίας, ήταν αυτό που άνοιξε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο. Η Πάρμα που «καιγόταν» για νίκη, φιλοξένησε την Τζένοα που αν έχανε αυτό το ματς θα έμενε στο πρόβλημα, παρότι έχει βαθμολογικό… αέρα που της δίνει ηρεμία.

Παρ’ όλα αυτά οι Γενοβέζοι ήθελαν να πάρουν τους βαθμούς που ουσιαστικά θα τους χαρίσουν την σωτηρία όσο νωρίς κι αν είναι ακόμη. Αυτό κι έγινε! Το τελικό 1-2 έκανε τη Τζένοα να χαρεί και να διώξει το όποιο άγχος, ενώ η Πάρμα παραμένει στον… πάτο της βαθμολογίας (προτελευταία).

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πελέ ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα μετά από ασίστ του Κούτσκα και με αυτό το 1-0 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Σκαμάτσα! Στο 50ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-2 στο 69’, ολοκληρώνοντας την σημαντική ανατροπή για τη Τζένοα!

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Μπαλαρντίνι έφτασε τους 31 βαθμούς και είναι 13η. Η Πάρμα απ’ την άλλη έμεινε προτελευταία με 19 βαθμούς.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ