Serie A: «Άλωσε» τη Γένοβα η Αταλάντα! (Video+Photos)

Serie A: Σημαντική νίκη της Αταλάντα με 2-0 στην έδρα της Σαμπντόρια, με την ομάδα του Μπέργκαμο να ισοβαθμεί με την Γιουβέντους πλέον!

Η ισοπαλία της Γιουβέντους στη Βερόνα και η ήττα της Λάτσιο στην Μπολόνια, ήταν τα έξτρα κίνητρα που είχε η Αταλάντα σε αυτή την 24η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Η ομάδα του Μπέργκαμο δοκιμάστηκε στο «Λουίτζι Φεράρις» απέναντι στην Σαμπντόρια και πήρε σημαντική νίκη με 2-0!

Το πρώτο μέρος δεν ήταν και τόσο εντυπωσιακό για τους φιλοξενούμενους. Το αντίθετο μάλιστα. Η «Ντόρια» έμοιαζε καλύτερη, είχε τις φάσεις και σε κάποιες περιπτώσεις η Αταλάντα στάθηκε τυχερή. Παρ’ όλα αυτά πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ λόγω του γκολ που σημείωσε ο Μαλινόφσκι στο 40ο λεπτό!

Το δεύτερο μέρος με την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι να πρέπει να επιτεθεί ακόμη περισσότερο, ήταν πιο εύκολο να το διαχειριστεί η Αταλάντα. Ο Μέλιε στο 50’ σκόραρε με το τέρμα των φιλοξενούμενων να ακυρώνεται.

Είκοσι λεπτά μετά (70’) το γκολ του Γκοσένς δεν γινόταν να ακυρωθεί! Το 2-0 για την ομάδα του Γκασπερίνι ήταν γεγονός και «σφράγισε» μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη!

Η Αταλάντα έφτασε με την επικράτησή της αυτή τους 46 βαθμούς και ανέβηκε στην 3η θέση όπου ισοβαθμεί με τη Γιουβέντους (η «γηραιά κυρία» έχει ένα ματς λιγότερο). Παράλληλα άφησε 3 βαθμούς πίσω της τη Λάτσιο στη «μάχη» που γίνεται για το Champions League. Η Σαμπντόρια έμεινε στους 30 βαθμούς και την 10η θέση.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)