La Liga: Τη νίκησε και την… έπιασε! (Video+Photos)

La Liga: Η Χετάφε επικράτησε 3-0 της Βαλένθια και ισοβαθμούν πλέον στο +6 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού!

Σπουδαία νίκη-ανάσα πήρε η Χετάφε για την 25η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος. Υποδέχτηκε τη Βαλένθια που δε διανύει καθόλου καλή σεζόν και επικράτησε εύκολα με 3-0, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός πως οι «νυχτερίδες» έμειναν με δέκα παίκτες.

Ο Αραμπάρι στο 39’ ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στη Χετάφε. Το 1-0 ήταν το σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, άλλαξαν και οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Ντιακαμπί αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας με δέκα την Βαλένθια. Κάπου εκεί όλα έγιναν εύκολα για τη Χετάφε.

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι με γκολ του Μάτα στο 55’ για το 2-0. Πλέον με το προβάδισμα αυτό και με παίκτη περισσότερο, η ομάδα του Μπορμπαλάς δεν αγχωνόταν…

Το τελικό 3-0 έγινε προς το τέλος της αναμέτρησης. Ο Αλένα στο 87’ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα μιας σημαντικής νίκης για τους γηπεδούχους.

Η Χετάφε με την επικράτηση αυτή, «έπιασε» στη βαθμολογία τη Βαλένθια. Έχουν και οι δύο από 27 βαθμούς πλέον, όντας στην 13η θέση. Απέχουν 6 από τη ζώνη του υποβιβασμού και φυσικά η προσοχή τους είναι στραμμένη προς τα κάτω…

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)