La Liga: Ισόπαλες Μπιλμπάο και Βιγιαρεάλ! (Video+Photos)

La Liga: Στο 1-1 έμειναν Μπιλμπάο και Βιγιαρεάλ για την 24η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ουσιαστικά δεν έχει ισχυρό κίνητρο πέρα απ’ το γόητρό της. Η Βιγιαρεάλ απ’ την άλλη, είναι σε εξαιρετική κατάσταση και κυνηγά την 5η θέση της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Το τελικό 1-1 δεν άρεσε σε κανέναν λοιπόν, ειδικά στους φιλοξενούμενους.

Στο «Σαν Μαμές» το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν αυτό που μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Πεντράθα έκανε εξαιρετική ενέργεια, τον σταμάτησαν οι αμυντικοί της Μπιλμπάο μόλις μπήκε στην περιοχή, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ζεράρ Μορένο που με πανέμορφο σουτ έκανε το 0-1 στο 16ο λεπτό!

Η Αθλέτικ πίεσε στη συνέχεια και είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Κάτι που έγινε στο 44ο λεπτό. Έγινε σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Ινιάκι Ουιλιαμς έκανε την προσπάθεια και ο Μπερενγκέρ από κοντά έκανε το 1-1!

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ένταση, είχε κλειστούς χώρους και οι ευκαιρίες για τις δύο ομάδες ήταν ελάχιστες ουσιαστικά. Κυρίως για τους γηπεδούχους, όμως το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Σε αναμετρήσεις για την 24η αγωνιστική της La Liga, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μπέτις-Χετάφε 1-0
Έλτσε-Εϊμπαρ 1-0
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεβάντε 0-2
Βαλένθια-Θέλτα 2-0
Βαγιαδολίδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1
Μπαρτσελόνα-Κάντιθ 1-1
Σοσιεδάδ-Αλαβές 4-0
Ουέσκα-Γρανάδα 3-2