Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 3-0: Είχε… καθαρίσει από το Αγρίνιο (photos+videos)

Ολυμπιακός-Παναιτωλικός: Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας σφράγισαν και… τυπικά οι «ερυθρόλευκοι» επικρατώντας 3-0 των Αγρινιωτών και στην ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός είχε ουσιαστικά καθαρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου από το πρώτο ματς στο Αγρίνιο, όταν είχε επιβληθεί 3-0 του Παναιτωλικού. Το απόγευμα της Τετάρτης (3/2) το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς διπλασίασε τις νίκες του, με το ίδιο αποτέλεσμα (3-0) και έκλεισε… θέση για την κλήρωση των προημιτελικών.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και παρά το γεγονός πως παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές στην σύνθεσή της, έκανε το 2Χ2 και θα είναι στην επόμενη φάση, όπου βρίσκονται ήδη οι Παναθηναϊκός και Λαμία, που έχουν περάσει χωρίς αγώνα, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα που νωρίτερα επικράτησε 3-2 στο Περιστέρι του Ατρόμητου.

Γκολ με το… καλησπέρα

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε με πολλά νέα πρόσωπα στην αρχική ενδεκάδα, πίεσε από την αρχή για να πετύχει ένα τέρμα που θα έκανε ακόμα πιο εύκολο το… έργο του. Η πρώτη… απειλή από τον Ραντζέλοβιτς στο 7’ δεν βρήκε στόχο, ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα, ο Μασούρας άνοιξε το σκορ.

Ήταν η σέντρα του Χασάν από τα αριστερά, αφού πρώτα κυνήγησε μέχρι τέλους την φάση και στο πρώτο δοκάρι, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός, με πλασέ στην κίνηση, νίκησε τον Μελίσσα και έγραψε το 1-0, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στην συνέχεια του ματς. Πάντως, οι Πειραιώτες δεν σταμάτησαν να πιέζουν και στο 17’ έχασαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με το σουτ του Εμβιλά από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Μελίσσας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Πάντως, ο Ολυμπιακός έβαλε… τέλος στον αγώνα με την συμπλήρωση του πρώτο ημιώρου. Συγκεκριμένα, ο Τιάγκο Σίλβα ήταν αυτός που εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κάιπερς με κεφαλιά από την «καρδιά» της άμυνας των Αγρινιωτών, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Παναιτωλικός έφτασε με αξιώσεις στην περιοχή του Κρίστινσον, αλλά το σουτ του Ντάλσιο, έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

Έπεσε ο ρυθμός

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς βρήκε την ευκαιρία να προχωρήσει σε μερικές αλλαγές, προκειμένου να δώσει λεπτά συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν, αλλά και να δώσει την ευκαιρία σε ποδοσφαιριστές που προέρχονται από τραυματισμούς να μπουν και πάλι σε αγωνιστικούς ρυθμούς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του αγώνα.

Πάντως, η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήταν και πάλι για τον Ολυμπιακό, όταν στο 63’ ο Ντρέγκερ έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Μελίσσας έδιωξε σε κόρνερ. Τα λεπτά περνούσαν και αυτό που φαινόταν στο χορτάρι του φαληρικού γηπέδου ήταν πως οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές περίμεναν το τέλος του αγώνα.

Πάντως, οι γηπεδούχοι βρήκαν μία ακόμα ευκαιρία για να σκοράρουν, στο 81’ με τον Ανδρούτσο, ο οποίος νίκησε με κεφαλιά τον Μελίσσα, έπειτα από γύρισμα του Κάιπερς και λανθασμένη έξοδο του πορτιέρο των Αγρινιωτών, γράφοντας το τελικό 3-0.