La Liga: Ουέσκα για σωτηρία, τριάρα στη Βαγιαδολίδ! (Video+Photos)

La Liga: Η ουραγός Ουέσκα πέρασε σα… σίφουνας απ’ την έδρα της Βαγιαδολίδ (3-1) βάζοντας «φωτιά» στην ουρά της βαθμολογίας!

Το παιχνίδι της Ρεάλ Βαγιαδολίδ με την Ουέσκα, ήταν καθοριστικό σε μεγάλο βαθμό. Το ματς αυτό που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, θα μπορούσε να κρίνει σε μεγάλο βαθμό το που πηγαίνουν τα πράγματα στην ουρά της βαθμολογίας. Αλλά η Ουέσκα δεν ήταν διατεθειμένη να… πουλήσει το τομάρι της από τώρα!

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν σπουδαία νίκη και παρέμειναν μεν στην τελευταία θέση της La Liga, όμως πλέον μειώθηκε η διαφορά τους απ’ τις πιο πάνω θέσεις και η υπόθεση σωτηρία όσο νωρίς κι αν είναι… παίρνει «φωτιά»!

Ο Μιρ στο 37’ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Ουέσκα. Με το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων να είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Βαγιαδολίδ είχε πλέον το άγχος και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν άριστα! Στο 50’ ο Μιρ έκανε το 0-2, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το χατ τρικ και έδωσε διαστάσεις στο προβάδισμα της Ουέσκα!

Η Βαγιαδολίδ κατάφερε απλά να μειώσει σε 3-1 με τον Τόνι Βίγια στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Μια ήττα που «πονάει» τους γηπεδούχους, όμως δίνει ξεχωριστό σασπένς πλέον στα… χαμηλά στρώματα του Ισπανικού Πρωταθλήματος.

Η Ουέσκα με τους 3 βαθμούς που πήρε έφτασε τους 16. Όντας τελευταία, αλλά απέχει μια νίκη απ’ τη θέση που τη διατηρεί στην κατηγορία πλέον! Η Ρεάλ Βαγιαδολίδ έμεινε στους 20, απέχοντας μόλις 2 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!