Serie A: Ματς… ροντέο και τελικά ισοπαλία στο Τορίνο-Φιορεντίνα! (Video+Photos)

Serie A: Δύο γκολ, δύο αποβολές, τέρμα που ακυρώθηκε μέσω VAR και τελικά 1-1 στο Τορίνο-Φιορεντίνα!

Εκπληκτικό και χορταστικό ματς ανάμεσα σε Τορίνο-Φιορεντίνα, στο άνοιγμα της αυλαίας της 20ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο. Οι «βιόλα» πήγαν να κάνουν το μεγάλο κόλπο με 9 παίκτες και να πάρουν διπλό στην έδρα της «Γκρανάτα», αλλά ο Μπελότι έσωσε το βαθμό για τους γηπεδούχους!

Το πρώτο μέρος δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις και δεν ήταν εύκολο να προβλέψει κανείς αυτό που θα ακολουθήσει στο δεύτερο 45λεπτο. Αμφότερες οι ομάδες ήθελαν τη νίκη και ειδικά οι γηπεδούχοι που είναι στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με γκολ του Βλάχοβιτς για τους φιλοξενούμενους στο 49’. Μετά από εξέταση του VAR, όμως, το τέρμα ακυρώθηκε.

Στο 61’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Καστροβίλι αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους, αφήνοντας τη Φιορεντίνα με δέκα παίκτες.

Παρ’ όλα αυτά, οι «βιόλα» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ λίγο αργότερα. Ο Φρανκ Ριμπερί σκόραρε για το 0-1 στο 67ο λεπτό, βάζοντας για τα καλά… φωτιά στο ματς!

Η Τορίνο αμέσως βγήκε μπροστά και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Στο 71’ μάλιστα, ο Μιλένκοβιτς είδε κι αυτός την κόκκινη απ’ το διαιτητή, με αποτέλεσμα η Φιορεντίνα να μείνει με 9 παίκτες για πάνω από 20 λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις)!

Η πίεση της Τορίνο δεν έφερνε… καρπούς και φαινόταν πως η Φιορεντίνα ίσως μπορέσει να πάρει σπουδαίο διπλό σύμφωνα και με τις συνθήκες της αναμέτρησης. Όμως ο Μπελότι λύτρωσε τη «Γκρανάτα» στο 88’, κάνοντας το 1-1!

Στα λεπτά που ακολούθησαν οι γηπεδούχοι θέλησαν να κάνουν την ανατροπή, χωρίς να τα καταφέρουν. Έτσι το ματς έληξε ισόπαλο, αφήνοντας και τους δύο με πικρή γεύση…

Η Φιορεντίνα με το βαθμό που πήρε έφτασε τους 22 και είναι 12η. Απ’ την άλλη η Τορίνο έχει πλέον 15 και για πρώτη φορά ανέβηκε πάνω απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού (στο +1). Βέβαια οι τρεις ομάδες που ακολουθούν (Κάλιαρι, Πάρμα, Κροτόνε) έχουν από ένα ματς λιγότερο.