Serie A: Οι «Έλληνες» πλήγωσαν τη Νάπολι, νίκη για Τζένοα! (Video+Photos)

Serie A: Σπουδαία εμφάνιση και νίκη της Ελλάς Βερόνα επί της Νάπολι (3-1), σημαντικό… τρίποντο για τη Τζένοα κόντρα στην Κάλιαρι!

Όχι απλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα… στραβοπατήματα Μίλαν και Ίντερ η Νάπολι, αλλά γνώρισε οδυνηρή ήττα για την 19η αγωνιστική του Καμπιονάτο.

Η εξαιρετική Ελλάς Βερόνα πλήγωσε τους «παρτενοπέι». Οι «Έλληνες» αν και βρέθηκαν να χάνουν νωρίς, έκαναν επιβλητική ανατροπή και επικράτησαν 3-1 του μεγάλου τους αντιπάλου!

Μόλις στο πρώτο λεπτό του ματς ο Λοθάνο άνοιξε το σκορ για τους Ναπολιτάνους. Το 0-1 που ήρθε τόσο νωρίς, έδειχνε να δίνει ψυχολογία στην θεωρητικά καλύτερη ομάδα. Αλλά η Βερόνα είχε άλλη άποψη!

Ο Ντιμάρκο στο 34’ ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσα! Με το 1-1 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου, κάτι που έκανε τη Νάπολι να έχει το ρόλο του κυνηγού εκ νέου.

Στο 62’ ο Μπάρακ ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάς Βερόνα κάνοντας την ανατροπή! Η Νάπολι δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και σα να μην έφτανε αυτό ήρθε ο Ζακάνι στο 79’ να κάνει το 3-1 για τους «Έλληνες» δίνοντας σπουδαία νίκη στην ομάδα της Βερόνα!

Η Νάπολι με την ήττα αυτή υποχώρησε στην 6η θέση, καθώς έμεινε στους 34 βαθμούς και την προσπέρασαν οι Αταλάντα και Γιουβέντους. Η Ελλάς Βερόνα απ’ την άλλη, έφτασε τους 30 και είναι 9η!

ΤΖΕΝΟΑ-ΚΑΛΙΑΡΙ 1-0

Σπουδαία νίκη στη μάχη για τη σωτηρία, πήρε η Τζένοα στην έδρα της επί της Κάλιαρι! Οι Γενοβέζοι επικράτησαν με γκολ του Ματία Ντέστρο στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ματς κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν 3 σημαντικούς βαθμούς, απέναντι στην Κάλιαρι με την οποία έχουν τους ίδιους στόχους τη φετινή σεζόν.

Με τη νίκη της η Τζένοα έφτασε τους 18 βαθμούς και απέχει 4 από τη ζώνη του υποβιβασμού όπου βρίσκεται η Κάλιαρι με 14!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το φάιναλ φορ της Elite League
Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας