Serie A: Ο Ζάζα έδωσε… ανάσα στην Τορίνο! (Video)

Serie Α: Αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 στην έδρα της Μπενεβέντο, η Τορίνο στις καθυστερήσεις ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε πολύτιμο βαθμό στην προσπάθειά της για σωτηρία!

Η 19η αγωνιστική του Καμπιονάτο, βρήκε την Τορίνο να θέλει να πάρει… ανάσα βαθμολογικό. Η «Γκρανάτα» φιλοξενήθηκε στην έδρα της Μπενεβέντο του Φίλιπο Ιντζάγκι. Εκεί βρέθηκε πολύ κοντά σε μια ακόμη ήττα, όμως η εμπειρία και η κλάση του Σιμόνε Ζάζα την έκαναν να σώσει έστω τον ένα βαθμό. Ο οποίος είναι πολύτιμος στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην Serie A!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή. Μάλιστα στο 9’ η Μπενεβέντο σκόραρε με τον Καμίλ Γκλικ. Όμως λίγο μετά την εξέταση του VAR, το τέρμα ακυρώθηκε κι έτσι παρέμεινε το 0-0.

Τελικά το προβάδισμα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 32’. Με πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι, άνοιξε το σκορ, καθώς ο Νίκολας Βιόλα δεν έκανε λάθος απ’ την άσπρη βούλα για το 1-0. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος το ματς πήρε… φωτιά από νωρίς. Ο Λαπαντούλα έκανε το 2-0 για τη Μπενεβέντο στο 50’. Δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Όμως πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί τους, ο Σιμόνε Ζάζα έβαλε ξανά στο ματς την Τορίνο. Ο έμπειρος επιθετικός σκόραρε στο 51’ για το 2-1.

Δώδεκα λεπτά αργότερα (63’) ο Σιμόνε Ζάζα βρήκε ξανά δίχτυα! Οι παίκτες της Τορίνο το πανηγύρισαν, αλλά περίπου δύο λεπτά μετά το τέρμα ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR! Έτσι το 2-1 παρέμενε…

Μέχρι το 90+3’! Τότε, ο Μπελότι έκανε την ασίστ και ο Ζάζα σκόραρε για ακόμη μια φορά! Αυτή τη φορά το γκολ μέτρησε και η Τορίνο ισοφάρισε σε 2-2, παίρνοντας σημαντικό βαθμό, ειδικά απ’ τη στιγμή που βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο!

Με την ισοπαλία αυτή, η Μπενεβέντο έφτασε τους τους 22 βαθμούς και είναι στην 11η θέση. Η Τορίνο απ’ την άλλη, έφτασε τους 14 και «έπιασε» την Κάλιαρι στη βαθμολογία, έχοντας φυσικά ένα ματς περισσότερο. Άφησε ένα βαθμό πίσω της την Πάρμα και δύο την ουραγό Κροτόνε.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.