Premier League: Ασταμάτητη Τότεναμ, νίκησε και την Άρσεναλ

Η «αρμάδα» του Ζοσέ Μουρίνιο συνεχίσει ακάθεκτη την πορεία της στην φετινή Premier League καθώς επικράτησε 2-0 της Άρσεναλ στο ντέρμπι του Λονδίνου

Η Τότεναμ επικράτησε στο ντέρμπι του Λονδίνου της Αρσεναλ με 2-0, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League, και έδειξε για μια ακόμη φορά πως τη φετινή σεζόν θα είναι μεταξύ των ομάδων που θα πρωταγωνιστήσουν.

Τα γκολ των «Σπερς» σημείωσαν οι Σον (13') και Κέιν (90'+). Με τους τρεις αυτούς βαθμούς η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, ο Τζέιμι Βάρντι λύτρωσε τη Λέστερ, καθώς πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90ο λεπτό, χαρίζοντας στην επόμενη αντίπαλο της ΑΕΚ, στους ομίλους του Europa League, τη δύσκολη νίκη με 2-1 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό με τον Αγιόθε Πέρεθ, δύο λεπτά αργότερα η Σέφιλντ ισοφάρισε με τον ΜακΜπέρνι, για να έρθει ο Βάρντι στο 90' να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Ο Μπρένταν Ρότζερς χρησιμοποίησε για τη Λέστερ τους εξής παίκτες: Σμάιχελ, Φουκς, Εβανς, Φοφανά, Τζάστιν, Μεντί (69' Ντιντί), Τίλεμανς, Ολμπράιτον, Μάντισον (90' Πράετ), Πέρεθ (69' Ιχεανάτσο), Βάρντι.

Νωρίτερα, η Κρίσταλ Πάλας μετέτρεψε σε «περίπατο» το σημερινό ματς στην έδρα της Γουέστ Μπρομ, επικρατώντας εύκολα με 5-1. Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Γουίλφριντ Ζαχά και Κρίστιαν Μπέντεκε, που πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ματέους Περέιρα στο 34ο λεπτό.

Ως πότε μπορούν να κάνουν διακοπές όσοι πήραν επιταγές κοινωνικού τουρισμού για το 2023
Premier League: Συνέχεια στο… μαρτύριο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Serie A: Βήμα Champions League η Αταλάντα
Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα