La Liga: Γκολ η Λεβάντε, κόκκινες η Χετάφε! (Photos & Video)

La Liga: Εύκολη επικράτηση της Λεβάντε επί της Χετάφε (3-0) με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το ματς με 9 παίκτες παίζοντας με μειονέκτημα απ’ το 7ο λεπτό!

Η Λεβάντε υποδέχτηκε τη Χετάφε για την 12η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Οι γηπεδούχοι «καίγονταν» για τη νίκη καθώς έχουν μείνει πίσω στη βαθμολογία. Τελικά πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν, ευκολότερα απ’ όσο κι οι ίδιοι θα περίμεναν!

Το τελικό 3-0 τα λέει όλα, σε ένα ματς με πολλά νεύρα για τους φιλοξενούμενους. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 7ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 1-0 και η Χετάφε έπαιζε με παίκτη λιγότερο! Ουσιαστικά όλα τελείωσαν νωρίς.

Ο Ρότζερ στο 5ο λεπτό ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λεβάντε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Τσέμα είδε την απ’ ευθείας κόκκινη κι άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες πριν καν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο! Με όλα τα πλάνα του προπονητή της Χετάφε να πηγαίνουν… περίπατο.

Στο 17’ ο Ντάνιελ Γκόμεζ ήταν αυτός που έκανε το 2-0, σε ένα ματς που κρίθηκε πολύ νωρίς, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν ξεκάθαρο πως δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Παρά μόνο έπαιζαν αρκετά νευρικά και σκληρά, με το διαιτητή να κιτρινίζει σχεδόν όλη την ομάδα τους!

Ο Ντε Φρούτος στο 57’ διαμόρφωσε το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η Χετάφε είχε και δεύτερη αποβολή στο 77’, με τη δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο Τζένε.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Λεβάντε έφτασε τους 11 βαθμούς όντας 3η απ’ το τέλος, ενώ η Χετάφε παρέμεινε στην 11η θέση με 13.

Super League: "Αγκαλιά" με τον τίτλο η ΑΕΚ!
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Βήμα τίτλου με εμφάνιση... Πρωταθλήτριας για την «Ένωση»
Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ